напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Запорізький обласний театр юного глядача

Запорізький обласний театр юного глядача був створений в 1979 році. Трупа складалася з молодих, зухвалих і окрилених акторів, вчорашніх випускників Київського і Харківського театральних інститутів, а також спеціально запрошених і таких, що пройшли конкурсний відбір досвідчених акторів.

20 листопада прем'єрою спектаклю «Драматична пісня» відбулося народження театру. Спектакль про Павла Корчагіна був пристрасним і натхненним твердженням на право жити і перемагати. Очолив театр заслужений артист УРСР Олександр Король.

Творчий азарт, сміливість і наполегливість у пошуках нестандартних рішень визначили обличчя молодого колективу. Виступ на фестивалях республіканського і всесоюзного рівня (за часів СРСР) принесли театру численні дипломи і нагороди.

Довгий час театр працював в Палаці культури «Титан». На цій сцені театр вперше показав спектаклі для дітей «Терем-Теремок», «Муха-цокотуха», «Королівський цирульник», «Котячий будинок», «Мауглі», «Весняна плутанина» і зумів завоювати репутацію доброго чарівника і мудрого друга. Тут відбулися прем'єри гострих, злободенних, психологічно правдивих спектаклів про проблемний і суперечливий світ юної людини – «Засідання комісії у справах неповнолітніх» Ст. Нестайко, «Банка молока», що згущує, і «Королівський особняк» Я. Верещака, «Ніч після випуску» В. Тендрякова. Втративши цю сцену, театр працював у всіх районних БК міста. Так, прем'єра гучного спектаклю «Приборкання норовистою» відбулася в БК «Дніпроспецсталь».

У 1984р. головним режисером театру був призначений І. Борис. Найзнаменитіший спектакль цього періоду «Ромео і Джульєта» В. Шекспіра.

У 1987р. театр очолив заслужений діяч мистецтв УРСР Є. Головатюк. У 1988р. зборами колективу на посаду головного режисера був вибраний режисер театру В.І. Денісенко, який очолював театр до 2005 року.

У 1987р. на бульварі Центральному 4, де знаходилися дирекція театру, репетиційні зали і виробничі цехи, власними зусиллями була створена експериментальна Мала сцена. Перший же спектакль Малої сцени «Я стою біля ресторану» Э. Радзінського (режисер Е. Головатюк) мав галасливий успіх. А за квитками на спектакль «Езоп» Г. Фігейредо (режисер В. Денісенко), глядачі шикувалися вночі. Спектаклі Н. Вощилової, що з'явилися потім, - «Едіт Піаф», «Міф про Монро», «Жанна Д’арк» йшли із завжди незмінним аншлагом.

У 80-х роках театр стрімко дорослішав, поступово перетворюючись з театру юного глядача в театр для Молоді, що і відбулося в 1988р.

У 1997р. театр отримав «нове» приміщення – старий Будинок політосвіти. Передбачалося, що будівля буде реконструйована: з'являться дві сцени – велика і мала, репетиційні зали і виробничі цехи. Проте в країні йшла «перебудова» і театр залишився, а разом з ним тисячі дітей, без підтримки і уваги властей. Своїми силами була влаштована Мала сцена, на якій ожили спектаклі, які і сьогодні в репертуарі театру: «Не тільки про Гамлета», «Пригоди в країні МДД», «Публіці дивитися забороняється», «Вальс випадку», «Благі наміри», «Генерали в спідницях», «Царствене слово», «Двоє в човні, не рахуючи дружини» та інші.

У 2005р. художнім керівником театру стає Г.В. Фортус. У цьому ж році в житті театру відбулася довгождана подія – театр знайшов власну будівлю. Колишній БК «Будівельників» почав міняти свій зовнішній вигляд, поступово насищаючись чарівною театральною атмосферою. У складі творчого колективу відбуваються істотні зміни: трупа театру грунтовно оновлюється молодими акторами, випускниками акторського відділення Запорізького національного університету, в основному вихованцями засл. діяча мистецтв України Г. Фортуса, а також учнями нар. арт. України А. Король і засл. арт. України Н. Стадніченко.

Змінюються творчі устремління театру. Зберігаючи кращі традиції: високий художній рівень, правдивість, відвертість в розмові з молодими людьми, - театр прагне бути актуальним і сучасним, цікавим для сьогоднішніх дітей і молоді, говорити з ними серйозно і на рівних. Ми хочемо бути необхідні молодим людям, які переживають такий складний життєвий момент, як становлення особи, вибір етичних орієнтирів і пріоритетів, коли, входивши в доросле життя, молодь затверджуються в соціумі. Театр, моделюючи, утілюючи на сцені, різні історії, а п'єса завжди деяка життєва історія, може допомогти вирішити складні проблеми і конфлікти.

У репертуар театру є спектаклі для всіх віків: від 5 років до 100. І кожен може знайти в ній те, що більше всього підходить йому по настрою і потребі душі. Є сучасні п'єси і класика, комедії і трагедії.

Все частіше афіша театру поповнюється новими казками. За останні два роки це нові музична казка «Аладдін», мюзикл «Переполох в молочному королівстві», відтворені музична казка «Терем-Теремок» і мюзикл «Муха-Цокотуха». Створюючи репертуар для малюків театр перш за все прагне створити чарівний світ казки, повний атмосфери свята і чудових перетворень. Кожної неділі об 11.00 театр чекає дітей і батьків на казкові вистави.


Художній керівник театру заслужений діяч мистецтв України ГЕНАДІЙ ФОРТУС

Адреса театру: вул. 40 Років Радянської України, 55а (колишній БК «Будівельників»), зупинка транспорту «Універмаг Україна», «Цирк»

Довідки за телефоном: (061)236-16-70, 236-16-71, 236-16-72

www.teatrmolodi.zp.ua