напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Музей історії запорозького козацтваІдея створення історико-культурного заповідника та Музею історії запорозького козацтва на острові Хортиця виникла в 60-х рр. ХХ ст. Але на початок 70-х рр. цю ідею було визнано такою, що не відповідає політиці радянського уряду та Комуністичної партії. Натомість 14 жовтня 1983 р. на о. Хортиця було відкрито Музей історії Запоріжжя.
 
На хвилі перебудовчих процесів у суспільстві постало питання про необхідність перепрофілювання Музею історії Запоріжжя у Музей історії запорозького козацтва. Після проголошення Україною незалежності розділи експозиції, присвячені добі соціалізму, були демонтовані. На їх місці були створені виставки, що відображають історію запорозького козацтва.


Розділ експозиції «о. Хортиця в найдавніші часи» охоплює історію Хортиці від пізнього палеоліту (35 тис. років тому) до доби раннього заліза. В експозиції музею представлені оригінальні пізньопалеолітичні та мезолітичні знаряддя праці, виготовлені з кременю. Еталонними для території України є предмети представників середньостогівської археологічної культури.
 
Залишили на Хортиці величезну кількість пам’яток і скіфи: укріплене острівне городище, курганні та безкурганні поховання. Речі з розкопок цих пам’яток розміщені у вітринах музею.


В експозиції «Острів Хортиця за часів Київської Русі» представлені глиняний посуд, поясні пряжки, жорнова черняховців. Великим тематичним блоком представлено поселення «Протовче», яке було на о. Хортиця в XI – XIV ст.: кістяні вироби (проколочка, частина вуздечки, голки для шиття невода), фрагменти глиняного посуду, металеві предмети (вістря стріл, шпора, ножиці, навісні замки на двері), хрест енкалпіон.


Період з кінця XIV до першої половини XVII ст. відображений в розділах експозиції «Причини виникнення та формування запорозького козацтва». Тут можна побачити речі знайдені на місці золотоординсьго поселення Кучугури, оригінальні предмети з місця розкопок укріпленого городка Дмитра «Байди» Вишневецького на о. Мала Хортиця. В цьому розділі представлена зброя козацького часу, клейноди, монети, які використовували козаки. Є й справжні польські предмети: прапор Речі Посполитої, польський тесак, шоломи.


Розділ експозиції «Військове мистецтво запорозьких козаків» включає в себе інформацію як про сухопутні походи (макети возів), так і про морські (макет козацького човна «Чайки», мапа морських походів козаків).


Окрасою музею є три діорами: «Битва Святослава», «Військова Рада на Січі» та «Нічний штурм міста Запоріжжя в 1943 р.».

З 02.06.2015 р. розпочалися роботи з реекспозиції (модернізації) Музею історії запорозького козацтва. 
Музей  тимчасово закрито для відвідувачів.

Національний заповідник «Хортиця». Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ» працює щодня, окрім понеділка, з 09:30 до 18:30. 
Вартість квитка для самостійного огляду – 18 грн. Знижки пільговим категоріям громадян. 
Пішохідні екскурсії на вибір. Новий комплексний маршрут «Острів Хортиця на Дніпрі».
Довідка за тел..: (061) 224-88-58. 

www.ostriv.org

69017, м. Запоріжжя, о. Хортиця
 
Зупинка транспорту: «Магазин Молодіжний» (маршр. таксі №№ 46, 93), «Музей» (№ 50)
 
Телефон
(0612) 52-51-88, (061) 224-36-91