напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Бердянський краєзнавчий музей


Бердянський краєзнавчий музей було засновано у 1929 році і розміщено в одному з найкрасивіших будинків міста – колишній міській управі. Згодом для музею надали іншу будівлю, в якій свого часу знаходився Бердянсько-Ногайський банк.


У роки Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років, після фашистської окупації, краєзнавчий музей поновив свою роботу у 1944 році в приміщенні колишньої приходської школи католицького храму (парк ім. О.С.Пушкіна, з 1973 року – парк ім. П.П.Шмідта)


З 1958 року і до цього часу музей розміщується на першому поверсі триповерхового житлового будинку за адресою: пр. Перемоги, 14.

Музей носить ім'я уродженця м.Бердянська В.Г.Кравченка – етнографа, краєзнавця, фольклориста і діалектолога.

Бердянський краєзнавчий музей – унікальна скарбниця історії Бердянського краю. Це сучасний музейний комплекс, до складу якого входять три філії: 
  • меморіальний будинок-музей П.П.Шмідта (1980р.), 
  • музей «Подвиг» (1985р.) і 
  • музей історії м.Бердянська (2005р.). 

У фондах музею зберігається майже 80 тис. музейних предметів, серед них цікаві музейні колекції, унікальні рукописні джерела з історії міста і краю, окремі раритети.


Меморіальний будинок-музей П.П.ШмідтаМеморіальний будинок-музей П.П.Шмідта – філію краєзнавчого музею (вул. Шмідта, 8) відкрито у 1980 році. В цьому будинку з 1876 по 1886 рр. мешкала родина начальника міста і порту П.П.Шмідта, тут пройшли дитячі роки його сина – майбутнього лейтенанта П.П.Шмідта, який навчався у Бердянський класичній чоловічій гімназії. Дві зали першого поверху музею присвячені родині Шмідтів та життю і діяльності лейтенанта П.П.Шмідта. Другий поверх музею відтворює затишну атмосферу ХІХ століття – вітальні, кабінету батька, дитячої та їдальні.

Музей «Подвиг»Музей «Подвиг» – філія краєзнавчого музею (вул. Свердлова, 10) відкрито 5 травня 1985 року до 40-річчя перемоги у Великій Вітчизняній війні, розкривають героїзм та самовідданість нашого народу у воєнні роки. В музеї традиційно проводяться зустрічі ветеранів міста та району з учнями шкіл та студентською молоддю. Завжди актуальними є експозиції «Афганістан болить у моїй душі», «Ними пишається місто», «Інтер'єр житлової кімнати 1950-х рр.» та виставка картин, вишитих художньою гладдю, місцевих майстринь-вишивальниць М.Г.Білоусової-Каракаш та Т.П.Гамольської.

Музей історії м.Бердянська


Музей історії м. Бердянська – філію краєзнавчого музею (вул. Дюміна, 15) відкрито 17 вересня 2005 року. П'ять експозиційних зал охоплюють три періоди розвитку міста: дорадянський, радянський та незалежності України. Вітрини малої виставкової розповідають про міста-побратими Бердянська та демонструють колекції самоварів і прасок кінця ХІХ – поч. ХХ століть.

Бердянський краєзнавчий музей

пр.Перемоги,14 Т/ф.: (06153) 3-65-70; 4-56-96
e-mail: berdkraev@rambler.ru
Вихідний день: п'ятниця.

Меморіальний будинок-музей П.П.Шмідта

вул.Шмідта,8, Т.: (06153) 7-09-80 Вихідний день: понеділок.

Музей «Подвиг»

вул.Свердлова,10
Т.: (06153) 4-05-1
Вихідний день: понеділок.

Музей історії Бердянська

вул.Дюміна,15
Т.: (06153) 3-63-16
Вихідний день: понеділок.