напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Запорозький 700-річний дуб

Запорізький дуб протягом століть був місцем паломництва мільйонів людей. Точний вік його сьогодні ніхто не знає. Сімсотрічний його називають, як мінімум, останні сто років. Учені припускають, що справжній його вік перевищує дев'ять століть. Найбільш ранні, найбільш достовірні відомості про культове поклонінні священного дуба містяться в роботі літописця десятого століття нашої ери Костянтина Багрянородного. Сучасні археологічні дослідження підтверджують факти, викладені в стародавній рукописи. Території Порогів, Нижнього Дніпра, Приазов'я-Лукомор'я були колискою формування величезної кількості етносів і культур, центром створення індоєвропейської спільності. Арамейци, іранці, тюркци, протоболгари, серби, хорвати, угорці, хозари, половці - ось далеко не повний перелік народів, які селилися навколо диво-дерева. Відповідно до древніх писань, Світове Древо є центром світу або Світовій Віссю. Існує безліч легенд, що свідчать про те, що боги слали з небес благословення на перемогу, дарували місцевим земель велика кількість вологи, щедрі врожаї.

До речі, козаки свого легендарного листа турецькому султанові писали саме під цим дубом. У період свого "розквіту" діаметр зеленої крони запорізького дуба був 63 метри, довжина кола стовбура - 6 метрів 32 сантиметри, висота дерева - 36 метрів. Кажуть, що Гітлер хотів забрати його до Німеччини як символ своєї могутності. Запорізький дуб завжди був однією з найголовніших пам'яток козацтва.

З огляду на велике значення 700-літнього Запорозького дуба як пам’ятки природи в контексті історичного та культурного розвитку України, за ініціативи обласної державної адміністрації 24 серпня 2001 року, до 10-ї річниці Незалежності України, відкрито історико-культурний центр "700-літній Запорозький дуб”.

Будівництво здійснювалось за ініціативи благодійного Фонду сприяння розвитку духовності і культури "Запорізькі святині” (голова правління С.В. Солод, голова наглядової ради О.К. Воробйов) за рахунок не бюджетних коштів. Автор проекту – народний художник України, лауреат Державної премії ім. Т.Г. Шевченка А.В. Гайдамака.

Проектно-кошторисну документацію на спорудження ансамблю-комплексу, який розроблено інститутом "Запоріжцивільпроект”.

Допомогу у реалізації проекту надали близько 22 підприємств, установ та організацій Запорізького краю.

Зараз територія Історико-культурного комплексу знаходиться під опікою Всеукраїнскої федерації козацьких бойових мистецтв «СПАС», засновником та президентом якої являється Притула Олександр Леонтійович.

У складі об’єктів історико-культурного центру "700-літній Запорозький дуб” функціонують:

- музеєфікований Запорозький дуб;

- каплиця на честь Покрови Пресвятої Богородиці;

- театр козацького бою "Запорожський Спас";

- ігрові диячі вистави;

- кінні прогулянки, та уроки верхової їзди;

- кафе шинок "Біля Дуба";

- сувенірна лавка тощо;

На території центру передбачені майданчики для виступів професійних театралізованих козацьких вистав. Історико-культурний комплекс «700-річний Запорозький Дуб» вже включений до багатьох туристичних маршрутів, та має великі перспективи. На території комплексу проходять виступи театру козацького бою «Запорозький Спас».

Адреса: м. Запоріжжя, Верхня Хортиця, театр козацького бою "Запорозький Спас"