напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Екскурсійні маршрути Національного заповідника «Хортиця»

Оглядова екскурсія по Музею історії запорозького козацтва

Гості Хортиці мають змогу відвідати єдиний в Україні Музей історії запорозького козацтва. Головний розділ його експозиції присвячений історії козацтва. Крім того, в Музеї діють тематичні виставки, діорами, висвітлюється історія Хортиці від кам’яної доби і майже до сьогодення.

«Тарасова стежка»

Пішохідна екскурсія присвячена перебуванню Т.Г. Шевченка на Хортиці влітку 1843 року. Вона супроводжується уривками з творів Великого Кобзаря, де згадується Хортиця та Великий Луг Запорозький.

«Джури – маленькі козачата»

Тематичний ранок для дітей старшого дошкільного та молодшого шкільного віку. На дітей очікують народні ігри та розваги, в процесі яких маленькі джури знайомляться з історією свого краю.

«Протовче»

Екскурсія проводиться на місці літописного поселення Протовче XI-XIV століть. Екскурсанти мають змогу помилуватися чарівною природою заплав, Великим Лугом Запорозьким.

«Сила духів»

Сутність Хортиці як «острова святилищ» розкриває екскурсія, присвячена історії мегалітичних пам’яток епохи міді-бронзи. Екскурсанти побачать курганні насипи і кам’яні закладки прадавніх часів. Маршрут починається біля Музею, проходить через курганне поле, територію археологічних розкопок поблизу комплексу «Запорозька Січ», включає відвідування «Святилища» та культового комплексу у балці Великій Молоднязі.

«Військове судно XVIII ст.»

Екскурсанти познайомляться з історією козацького судноплавства на прикладі військового судна XVIII ст. Туристи не тільки побачать судно, яке брало участь в російсько-турецькій війні 1735-1739 рр., але й почують розповідь про те, як його будували і чим воно було оснащене.

«За редутом редут»

Під час екскурсії відвідувачі побачать легендарний о. Байда, де археологи знайшли залишки козацьких укріплень XVI ст., дізнаються про героїчні події часів російсько-турецької війни 1735-1739 рр.

«Хвилями Дніпра-Славути»

Екскурсія на теплоході навколо Хортиці дає змогу познайомитися з багатою історією та природою острова, створити цілісне уявлення про нього. Проводиться на теплоході замовника.

«Культові символи нашої землі»

У всі часи людина намагалася оберегти себе від невідомого. Заходи, які використовували для захисту залежали від релігії, яку сповідувала кожна конкретна людина. Для захисту від невідомого використовували різноманітні символи. Символи були скрізь і у всьому, символ став зображувальним образом віри людини. Саме знайомству із найдавнішими та найсвятішими символами в Музеї козацтва і присвячена екскурсія.

«Діорами музею: невідоме та незвичайне»

Музей історії запорозького козацтва запрошує вас відвідати наші діорами. В музеї їх на сьогодні 4 – «Останній бій Святослава», «Військова рада на Січі», «Нічний штурм м. Запоріжжя радянськими військами 14 жовтня 1943р.», «Будівництво Дніпрогесу». Діорами цікаві і тим, що на них можна побачити наших відомих земляків. Відвідувачі також матимуть змогу побувати за облаштунками діорам та дізнатися про техніку їх спорудження.

«Оленячий ріг»

Екологічна екскурсія розкриває світ унікальних природних комплексів острова. Ковилові та петрофітні степи, заплавні ліси та луки, байрачні ліси, нагорні діброви, відшарування гранітів, озерні комплекси і так звані висячі болота – все це можна побачити на власні очі.

«Дорога на Січ»

Відвідувачі потраплять до далеких козацьких часів XVI-XVIII ст., пройдуть уздовж лінії укріплень часів російсько-турецької війни 1735-1739 рр., побувають на ділянці археологічних досліджень, де археологи знайшли культову споруду – святилище. На території історико-культурного комплексу «Запорозька Січ» екскурсанти побачать житла та господарські будівлі козаків, дізнаються про те, як обиралася козацька старшина, де навчалися, у що вірували козаки.

«Там, де закінчуються пороги»

Маршрут пролягає над мальовничими кручами північного узбережжя Хортиці. Відвідувачі побачать скелясті острови, що нагадують про грізні колись Дніпрові пороги. Екскурсанти почують перекази і легенди від часів Геродота до козацької доби.

«Стежками заповідної Хортиці І»

Маршрут проходить з півночі на південь через весь острів і являє собою подорож, яка ознайомить туристів з найбільш цікавими пам’ятками історії та природи Хортиці. Маршрут включає як проходження заповідними стежками острова, екскурсії по туристичним об’єктам заповідника (ІКК «Запорозька Січ», мегалітичні споруди острова, «Скіфський шлях», «Там, де закінчуються пороги» тощо), так і відвідування місць відпочинку.

Маршрут: Музей історії запорозького козацтва – Урочище Чорних Скель – лінія укріплень часів російсько-турецької війни – ІКК «Запорозька Січ» - Совутина Скеля – Висота Брагарня (Святилище доби бронзи) – б. Ушвива – т/б «Хортиця» - Наукове містечко – пляж ДСС – Думна Скеля – б.Шанцева – «Скіфський шлях» - МТК «Скіфський стан» - «Скіфський шлях» - МТК «Протовче» - ЦНІПТІМЕЖ (автобус).

«Стежками заповідної Хортиці ІІ»

Маршрут проходить північно-східним узбережжям острова і являє собою подорож, яка ознайомить туристів з найбільш цікавими пам’ятками історії та природи Хортиці. Маршрут включає як проходження заповідними стежками острова, екскурсії по туристичним об’єктам заповідника (два варіанти маршруту), так і відвідування місць відпочинку.

Маршрут: 1 варіант:
Музей історії запорозького козацтва – Урочище Чорних Скель – лінія укріплень часів російсько-турецької війни – ІКК «Запорозька Січ» - Совутина Скеля – Висота Брагарня (Святилище доби бронзи) – б. В. Молодняга – б. Ушвива – т/б «Хортиця» - Наукове містечко – пляж ДСС – ЦНІПТІМЕЖ.

Маршрут: 2 варіант:
МТК «Протовче» - Кінний театр «Запорозькі козаки» - «Козацький човен 18 ст.» - МТК «Скіфський стан» - лінія укріплень часів російсько-турецької війни – південно-західне узбережжя Хортиці – б. Широка – сел. Старий Дніпро. Проїзд до МТК «Протовче» автобусом.

Велосипедний маршрут по о. Хортиця

Чотиригодинна подорож розрахована на фізично підготовлені групи дорослих або школярів старшого шкільного віку, що володіють технікою їзди на велосипеді.

Маршрут включає:
- загальні відомості про о. Хортицю, Дніпрові пороги;
- історичну довідку про будівництво Дніпрогесу;
- лінію укріплень часів російсько-турецької війни 1735-39рр.;
- 1,2 курганні групи;
- святилище доби міді-бронзи;
- загальні відомості про ІКК «Запорозька Січ»;
- скіфське городище на Совутиній Скелі;
- б.Совутину;
- Висоту Брагарню (Святилище доби бронзи);
- історію, природу, топоніміку б. В. Молодняга та б. Ушвива;
- святилище прихильників Рідної Віри;
- святилище доби бронзи у б. В. Молодняга;
- т/б «Хортиця»;
- будівництво мостових переходів через р. Дніпро;
- Наукове містечко;
- б. Ганнівка;
- історію Думної Скелі;
- перекази про будівництво палацу Г. Потьомкіна;
- б.Шанцева;
- курган-поховання російських солдат та козаків часів російсько-турецької війни;
- МТК «Скіфський стан»;
- Потьомкінський курган;
- лапідарій.

Замовлення екскурсій

Адреса: 69017 м. Запоріжжя, острів Хортиця, Національний заповідник "Хортиця".

Телефон: (0612) 52-73-17.