напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Туристичні об'єкти м. Запоріжжя

Місто Запоріжжя - адміністративний, економічний і культурний центр Запорізької області зі славною історією і перспективним майбутнім. Розташоване місто на головній воднотранспортній магістралі України - річці Дніпро. Сьогодні в м. Запоріжжі живуть 789,2 тис. чоловік, або 42,8 % від загальної чисельності населення Запорізької області.

Запоріжжя по праву може називатися туристичним містом. Такі визначні поняття, як острів Хортиця, Дніпрогес, 700-річний дуб, проспект ім. Леніна, пов'язані із Запоріжжям назавжди.

Національний заповідник "Хортиця" - науково-дослідна та рекреаційно-освітня установа, яка здійснює охорону пам'яток історії, культури та природних об'єктів, збирає, вивчає, зберігає та популяризує пам'ятки, пов'язані з історією запорозького козацтва. Острів Хортиця - найбільший острів на річці Дніпро (довжина 12,5 км, найбільша ширина - до 2,5 км). Це єдина комплексна історико-культурна та природна пам'ятка, що охоплює період від мезоліту до XX сторіччя. Заповідник "Хортиця" занесений до державного реєстру нерухомих пам'яток України. На його території нараховується 63 пам'ятки археології та історії, 33 з яких поставлено на державний облік.

Місто Запоріжжя розташоване на перехресті усіх видів транспортних шляхів: залізничних, автомобільних, водних, повітряних. Тому до складу пасажирського транспорту м. Запоріжжя входять річковий, автомобільний та електричний транспорт. Це дозволяє туристам зручно й швидко пересуватися містом, до переважної більшості пізнавальних об'єктів ведуть дороги з асфальтовим покриттям.

Унікальність Хортиці полягає в рідкісному сполученні на одній території різноманітних природних комплексів - плавневих лісів та лугів, справжніх та петрофітних степів, скелястих відшарувань гранітів, балок, нагорних дібров, висячих боліт, озерних комплексів. Аналогів подібної за масштабами єдиної екосистеми на Україні немає. 

Велике Запоріжжя

Велике Запоріжжя - це архітектурний комплекс, що виріс на берегах Дніпра в 30-х рр. ХХ ст. Після того, як у 1920 р. було вирішено будувати в Запоріжжі Дніпрогес з комплексом підприємств чорної та кольорової металургії, місто очікував демографічний бум. У 1929 р. нестача житла стала катастрофічною. За 1930 - 1931 рр. кількість населення з 92 тис. осіб збільшилася до 200 тис.

Національний заповідник "Хортиця"

Національний заповідник „Хортиця” - науково-дослідна та рекреаційно-освітня установа, яка здійснює охорону пам’яток історії, культури та природних об’єктів, збирає, вивчає, зберігає та популяризує пам’ятки, пов'язані з історією запорозького козацтва.

Старий Олександрівськ

Виникнення м. Олександрівська (з 1921 р. м. Запоріжжя) пов'язане зі спорудженням в 70-і роки XVIII ст. Дніпровської лінії укріплень. Будівництво Олександрівської фортеці було розпочато 26 серпня 1770 року. Поселення, що виникло поряд з фортецею, дало початок майбутньому місту.

В 1785 р. Олександрівська фортеця і передмістя перетворилися в посад, а в 1806 р. Олександрівськ одержав статус повітового міста.

Дніпрогес ім. В.І. Леніна

Дніпровську гідроелектростанцію ім. В.І. Леніна по праву можна вважати символом Запоріжжя та цілої епохи. Вже більш ніж 75 років вона працює на користь людям. З побудовою у Запоріжжі потужної гідроелектростанції стало можливим не тільки безперешкодне судноплавство Дніпром, але й будівництво і розвиток на півдні України колосального індустріального комплексу, що корінним чином вплинуло на розвиток південних, центральних та східних областей країни

Запорізький обласний краєзнавчий музей

 Запорізький обласний краєзнавчий музей був заснований у 1921 р. Першим його директором став Я.П. Новицький. Після смерті свого засновника музей поступово занепав, переїжджаючи з місця на місце.

В 1930 р. виник музей історії Дніпробуду, що в 1939 р. отримав статус обласного краєзнавчого. Під час війни музейні експонати сильно постраждали. З довоєнної колекції збереглися лише дві гармати XVIII ст. 

700-літній Запорозький дуб

До речі, козаки свого легендарного листа турецькому султанові писали саме під цим дубом. У період свого "розквіту" діаметр зеленої крони запорізького дуба був 63 метри, довжина кола стовбура - 6 метрів 32 сантиметри, висота дерева - 36 метрів. Кажуть, що Гітлер хотів забрати його до Німеччини як символ своєї могутності. Запорізький дуб завжди був однією з найголовніших пам'яток козацтва.

З огляду на велике значення 700-літнього Запорозького дуба як пам’ятки природи в контексті історичного та культурного розвитку України, за ініціативи обласної державної адміністрації 24 серпня 2001 року, до 10-ї річниці Незалежності України, відкрито історико-культурний центр "700-літній Запорозький дуб”.     

Центральний парк культури та відпочинку "Дубовий гай"

м. Запоріжжя, Жовтневий район, зупинка міського транспорту "Майдан Волі", Тел.: (0612) 64-28-52

Центральний парк відпочинку м. Запоріжжя розміщується в Жовтневом районі, вниз (до Дніпра) від майдана Волі (пам’ятник Ф.Е.Дзержінському). Від набережної магістралі тягнеться до річкового вокзалу "Дубовий гай". Назву парк "Дубовий гай" отримав від безлічі дубів, які ще в XVIII столітті займали обширні території, що розкинулися до Великого Лугу. Сьогодні загальна площа парка - 57 гектарів. Серед парку - річкова протока, через яку в декількох місцях перекинуті мости. Уздовж доріжок встановлені лавки, дитячі майданчики, парк атракціонів, фонтан, декілька майданчиків для проведення концертів, тенісні корти.

Атракціони: "Світлофор", "Дитяча карусель", "Веселий друг", "Карнавал", "Човники", "Дзвоник", "Юнга", "Веселі гори", "Сюрприз", "Північне сяйво", "Вальс", "Колесо огляду", "Клоун", "Автодром", "Вихор", "Сонечко"

 

Запорізький дитячий ботанічний сад

69068, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, 11

тел. (061) 769-05-26 (приймальня), тел./факс (0612) 65-32-52

e-mail: zmdbs@mail.ruwww.botsad.zp.ua

Запорізький міський дитячій ботанічний сад єдиний в Україні і в СНД. Він є державною, бюджетною, неприбутковою позашкільною установою, що підпорядковується Міському управлінню освіти і науки Запорізької міської ради. З 1971 року ботанічний сад оголошений парком-пам'яткою садово-паркового мистецтва і входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання світової системи природних ресурсів. В 1992 році Запорізький міський дитячій ботанічний сад вступив до асоціації ботанічних садів України.      Території та об'єкти природно-заповідного фонду

Геологічний заказник "Дніпровські пороги". Дніпровими порогами називають виходи гранітів, гнейсів мігматитів та інших кристалічних порід Українського щита у річищі головної водної артерії країни [01], розташованих між містами Дніпропетровськ і Запоріжжя. Кристалічні породи щита утворилися в археї та протерозої (2-3 млрд. років тому), а на заваді Дніпру стали лише приблизно 2 млн. років тому, коли у межах сучасної України формувалася річкова сітка. Згодом дніпрові води впоралися з потужною перешкодою на шляху до Чорного моря, залишивши на згадку грандіозну в десятки тисяч квадратних кілометрів алювіальну рівнину, що займає сучасне лівобережжя Середньої Надніпрянщини. Про Дніпрові пороги – одну з перешкод на славнозвісному шляху "з варягів у греки", відомо з найдавніших історичних документів. Перші згадки про них є у творах давньогрецьких письменників (початок нашої ери), присвячених опису одного з походів аргонавтів. Відносно детальний опис порогів та їх староруські і скандинавські назви у своєму багаторічному літописному творі (946-953 роки) навів Костянтин Багрянородний. Він налічив лише 7 з 9 порогів, що традиційно виділялися з середніх віків. Про те що Дніпрові пороги були добре відомі у Київській Русі, підтверджує цитата з славнозвісного «Слова о полку Ігоревім» (1187 рік): "О, Днепре словутицю! Ты пробилъ еси каменныя горы".

Парк "Алея слави". Парк знаходиться у центрі міста. Зупинка міського транспорту "Бульвар Шевченка"

Парк ім. Шевченка

Парк по вулиці Кремлівській

Парк енергетиків

Парк залізничної станції Запоріжжя-2

 

Історико-культурні пам'ятки м. Запоріжжя

Братська могила учасників боротьби за радянську владу

Братська могила винищувального батальйону

Могила останнього кошового отамана Й. М. Гладкого

Пам'ятник радянським воїнам-визволителям

Пам'ятне місце форсування Дніпра

Братська могила радянських воїнів

Братська могила жертв фашизму

Пам'ятник підпільній групі "Ревком"

Дніпровська гідроелектростанція Дніпрогес ім. В. І. Леніна

Пам'ятник чекістам-десантникам

Братська могила жертв фашизму

Пам'ятник жертвам Голодомору 1933р. (вул. Верхня)

Братська могила жертв фашизму

Пам'ятник апостолу Андрію Первозваному (вул. 8 березня)

Алея Слави (бул. Шевченка)

Пам'ятник князю Святославу (парк Вознесенівский)

Пам'ятник О. Пушкіну (пл. Пушкіна)

Пам'ятник Т. Шевченку (Шевченківський р-н)

Пам'ятник Б. Хмельницькому (вул. Б.Хмельницького)

Пам'ятник Д. Вишневецькому

Пам'ятник М. Глінці (біля КЗ ім. Глінки)


Історико-архітектурні споруди

Народний дім

Будинок механіко-технічного училища (ЗНТУ), 1900 р.

Кіноконцертний зал ім. М. І. Глінки, 1957 р.

Будинок земської управи (краєзнавчий музей), 1915 р.

Міська садиба М. І. Регирера, поч. XX ст.

Будинок першої теплової електростанції, 1910 р.

Залізничний вокзал станції "Олександрівськ" Катерининської залізниці

Прибутковий будинок Я. І. Лещинського, 1909р.

Міська садиба Я. І. Бадовського

Будинки жіночої та чоловічої гімназій (ЗНУ), поч. XXст.


Об'єкти духовного туризму

Свято-Анатоліївська церква

Борисоглібський храм

Свято-Миколаївська церква

Свято-Покровська церква

Свято-Андріївський собор

Свято-Покровський кафедральний собор

Свято-Успенська церква

Церква Преображення Господнього

Стрітенська церква

Свято-Микільська церква

Церква Святого Миколая

Кафедральний собор Святої Трійці

Храм Бога Отця Милосердного

Церква Святого Апостола Павла

Синагога


Традиційні свята та фестивалі

Всеукраїнський театральний фестиваль "Данапріс"

Виставка декоративно-прикладного мистецтва "Запорізькі обереги"

Всеукраїнський фестиваль  "Покрова на Хортиці" (14 жовтня)

Міжнародний фестиваль козацьких бойових та традиційних мистецтв "Спас" (осінь)

День міста, "Покровський ярмарок" (14 жовтня)

Всеукраїнський пленер-конкурс "Хортиця крізь віки" (осінь)

Міжнародний фестиваль-конкурс дитячого та юнацького виконавського мистецтва "Акорди Хортиці" (весна)

Відкритий театральний фестиваль "Золота Хортиця" (літо)

Кінофестиваль вітчизняного кіно "Запорізька сінерама" (осінь)

Міжнародний джаз-фестиваль "Запорізький джем" (осінь)

Всеукраїнський фестиваль рок-музики "Zа-поріг" (осінь)

Обласний фестиваль молодіжного естрадного мистецтва "Зорепад" (осінь)


Оздоровчі заклади м. Запоріжжя

Транспортне сполучення

Залізничний вокзал "Запоріжжя-1" Тел.: 15-05 - довідкова

Залізничний вокзал "Запоріжжя-2" Тел.: (061) 766-21-61 - довідкова

Автовокзал №1, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 20, тел (061) 224-40-46, 764-30-03

Автостанція №2, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, 37, тел (061) 233-20-65, 34-57-36

Автостанція №3, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 15, тел (061) 764-39-90

Річковий вокзал порт ім. Ленінам. Запоріжжя, вул. Леонова, 1 (061) 215-93-80, (061) 283-02-10, 289-08-12

Річковий вокзал "Дубовий гай", вул. Гліссерна, 26а, 215-93-80, 283-02-10

Річковий портм. Запоріжжя, вул. Леонова, 1, (061) 289 08 00

Аеропорт, м. Запоріжжя, ул. Донецкое шоссе, (061) 227-05-79, 721-46-09