напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Великобілозерський район

Територія Великобілозерського району, який розташовано на заході Запорізької області у степовій зоні, в межах Приазовсько-Причорноморської рівнини, займає 0,47 тис. кв. км. Він межує з Херсонською областю, Кам’янсько-Дніпровським, Василівським та Веселівським районами Запорізької області.

На території району розташовані 5 населених пунктів (села: Велика Білозерка, Новопетрівка, Качкарівка, Гюнівка, Зелена Балка), що підпорядковані Великобілозерській районній раді та 5 сільським радам (Червона, Великобілозерська, Трудова, Новопетрівська та Гюнівська). У райцентрі Велика Білозерка й селах мешкає 8,7 тис. чоловік. 92 % населення складають українці, 5,9 – росіяни, 2,1 – інші національності (білоруси, молдавани, татари, цигани).

Мальовничі береги степової річки Велика Білозерка захоплюють туристів близькістю балок і мисливських угідь.

Територія краю була заселена з давніх часів, про що свідчать археологічні знахідки. Понад Білозерською балкою тягнуться кургани, частина яких розкопана. Тут виявлені поховання часів бронзи (III – I тисячоліття до н.е.), багаті скіфські поховання з золотими прикрасами (IV століття до н.е.).

Район забезпечений автомобільним і автобусним транспортом (діють 20 міжміських маршрутів).

Території та об’єкти природно-заповідного фонду

1. Ентомологічний заказник «Степова ділянка»

2. Ентомологічний заказник «Цілинна балка»

3. Ентомологічний заказник «Цілинна балка»

4. Ентомологічний заказник «Цілинна балка»

5. Ентомологічний заказник «Цілинна балка»

6. Природні джерела


Заклади культури і мистецтв

Районний будинок культури

Українська світлиця "Берегиня". Світлиця "Берегиня" знаходиться в КЗ "Великобілозерський районний будинок культури" Великобілозерської районної ради Запорізької області за адресою с. Велика Білозерка, вулиця Щорса № 3, тел.. 20-0-76.

Інфраструктура: автостанція, базар, магазини, перукарня, кафе, центральна районна бібліотека з читальною залою, бібліотека для дітей, лікарня, навчально-виховний комплекс № 1 з їдальнею, комерційний банк, професійний аграрний ліцей, автомобільна заправна станція.

Українська світлиця відкрита в травні 2007 року. Світлиця зберігає українські традиції, відтворюючи побут наших предків. В світлиці зібраний старовинний посуд, прялка, колиска, вишивана білизна, рушники та інші предмети побуту. Тут можна познайомитися з рецептами приготування українських страв, послухати розповідь про українську піч, де готувалася їжа, потримати в руках рогач та навчитися ставити в піч посуд для приготування різноманітних страв.

Ікони, якими прикрашена світлиця, дивляться на відвідувачів чистими очима та благословляють на добрі справи, а старовинні фотографії на стіні відтворюють образ господарів, які, здавалося б, вийшли на хвилинку.

На базі світлиці "Берегиня" створено та працює любительське об'єднання "Доньки Білої Зірки". Члени об'єднання завжди раді вітати гостей та готові показати старовинні українські обряди: "Сватання" та "Меланка", матеріали для яких зібрано з розповідей місцевих старожилів під час етнографічних експедицій.

Краєзнавча кімната. Краєзнавча кімната знаходиться в КЗ "Великобілозерський районний будинок культури" Великобілозерської районної ради Запорізької області за адресою с. Велика Білозерка, вулиця Щорса № 3, тел.. 20-0-76.

Інфраструктура: автостанція, базар, магазини, перукарня, кафе, центральна районна бібліотека з читальною залою, бібліотека для дітей, центральна районна лікарня, навчально-виховний комплекс № 1 з їдальнею, комерційний банк, професійний аграрний ліцей, автомобільна заправна станція.

Краєзнавча кімната відкрита з метою відродження, збереження та розвитку національної культури та історії нашого району, вивчення побуту та звичаїв рідного краю, залучення молодого покоління до вивчення історії.

Експонати в краєзнавчій кімнаті збираються за допомогою мешканців нашого села, вони автентичні (унікальні).

В кімнаті вже зібрано близько 360 експонатів. Поряд з предметами старовини тут зібрані експонати часів Великої Вітчизняної війни: зброя, боєприпаси, солдатські листівки, нагороди учасників бойових дій, газети та журнали минулих років (до 1950 р.), матеріали з історії села та його сьогодення.

Краєзнавча кімната готова прийняти відвідувачів, а методист по краєзнавству - познайомить з історією нашого села на прикладі зібраних експонатів.

Великобілозерська центральна районна бібліотека

Великобілозерська районна дитяча бібліотека

Великобілозерська дитяча музична школа


Історико-культурні та археологічні пам’ятки

Курганний могильник «Цимбалова могила». Одним з найдавніших пам'яток культури в районі являються могильники Велика Цимбалка та Мала Цимбалка, що мають статус національного значення, в склад яких входять по декілька невеликих курганів. Пам'ятки археології знаходяться в степу СВК "Росія" Новопетрівської сільради. Шляхи сполучення - наїжджені ґрунтові дороги Ці кургани були частково досліджені у 1867-1868 роках археологами, зокрема, вченим І.Є.Забєліним. В результати розкопок цих курганів виявлені багаті скіфські поховання з золотими прикрасами V-ІІІ та ІІІ-VІІ ст.. до н.е., а також вироби часу бронзи ІІІ-І тис до н.е.Могильник Велика Цимбалка до початку розкопок досягав висоти 15 метрів. В центрі виявлено пограбоване поховання людини і кінська могила з залишками та срібними прикрасами. Золотий налобник з зображенням змієногої богині є одним з найбільш відомих і яскравих зображень цього персонажу Скіфської міфології. Могильник Мала Цимбалка, висотою 5 метрів, споруджений в епоху бронзи. В 1964 році археологом Н.Г.Єлагіною розкопано два рядові кургани з цього могильника, в яких знайдено золоту гривну, культову дерев'яну чашу прикрашену золотими оббивками з зображенням лева, риб та іншими предметами. Матеріали саме з цього могильника зберігаються в фондах Ермітажу.

"Природні джерела". Природні джерела знаходяться в с. Новопетрівка, яке віддалене від районного центру на 22 км. Шляхи сполучення - наїжджена грунтова дорога. Багата природна флора і фауна, що оточує джерела в поєднанні з цілющою водою слугують місцем відпочинку для місцевих туристів - членів туристичних гуртків загальноосвітніх шкіл району.Цілющі властивості джерельної води ще не вивчені, але вода проходячи через декілька шарів вапна, природно очищується та набуває неповторного смаку.


Історико-архітектурні споруди

Будівля церковнопарафіяльної школи, 1891р. Знаходиться в селі Велика Білозерка, вул. Травнева, 53, тел.. 20-5-6. Інфраструктура: магазин, фельдшерсько акушерський пункт. Біля школи знаходяться братська могила 121 радянському воїну та кладовище, на якому встановлено пам'ятний знак жертвам Голодомору. Збудована у 1890 р. на кошти парафіян. Одноповерхова, цегляна, на високому фундаменті. Дах чотирикутний під шифером. Стіни прямі, побілені вапном, у верхній частині прикрашена карнизами у вигляді геометричного орнаменту з цегли. Внутрішнє планування коридорне з чотирма класними кімнатами, кімнатою для вчителів та кабінетом завідуючого. Школа з чотирма відділеннями, двоштатна. У 1913-1914 навчальному році в ній працювали священики Новосьолов Іван Корнійович та Балабанов Георгій Семенович. В ній навчалося 104 учні. У 1922 р. тут містилася трудова школа, у подальші часи - загальноосвітня. Тепер тут - 2-й навчальний корпус загальноосвітньої школи № 6. Будинок реконструйовано 2000р.

Волосне правління. Історико-архітектурна споруда знаходиться с. Велика Білозерка по вул. Центральна 125, тел.. 20-3-50.Інфраструктура: автостанція, базар, магазини, перукарня, кафе, центральна районна бібліотека з читальною залою, бібліотека для дітей, центральна районна лікарня, навчально-виховний комплекс № 1 з їдальнею, комерційний банк, професійний аграрний ліцей, автомобільна заправна станція. Волосне правління збудоване на початку 20 ст. Одноповерхове, цегляне, дах двосхилий під шифером. Стіни побілені вапном, верхня частина прикрашена геометричною кладкою із цегли. На фасаді сім прямокутних віконних пройомів, вхід в центрі з ганком. Волосним центром Велика Білозерка стала в середині 19 ст. До складу волості входили села: Велика і Мала Білозерка. У 80-х роках 19 ст. у селі нараховувалося 1439 дворів, проживало 10,6 тис. жителів, працювало дві земські народні початкові школи, діяло два колісних заводи, 14 лавок, три православні церкви з церковнопарафіяльними школами. Щорічно збиралося дві ярмарки. Тепер тут знаходиться Великобілозерська сільська рада.

Центральна районна лікарня. Історико-архітектурна споруда знаходиться с. Велика Білозерка по вул. 8 Березня, 3, тел.. 20-2-56.Інфраструктура: автостанція, базар, магазини, перукарня, кафе, районний будинок культури, центральна районна бібліотека з читальною залою, бібліотека для дітей, навчально-виховний комплекс № 1 з їдальнею, комерційний банк, професійний аграрний ліцей, автомобільна заправна станція. Була збудована у 1913-1914 р. на кошти Мелітопольського земства. Збереглося три корпуси. Всі три будівлі, одноповерхові, цегляні, дахи двосхилі, під шифером. Стіни прямі, пофарбовані в білий колір. Два входи з ґанками. В лікарні працювали лікар, два фельдшери та акушерка. Вона обслуговувала, крім жителів Великої Білозерки, ще вісім сіл з населенням 22,6 тис. чоловік. Тепер тут міститься відділення Центральної районної лікарні.

Трудова школа. Історико-архітектурна споруда знаходиться с. Велика Білозерка по вул. Центральна, 126, тел.. 20-9-10. Інфраструктура: автостанція, базар, магазини, перукарня, кафе, районний будинок культури, центральна районна бібліотека з читальною залою, бібліотека для дітей, центральна районна лікарня, навчально-виховний комплекс № 1 з їдальнею, комерційний банк, професійний аграрний ліцей, автомобільна заправна станція. Збудоване в 1912-1913 роках на червоній лінії вулиці. Одноповерхове, цегляне, дах двосхилий під шифером. Стіни прямі, побілені, прикрашені фігурною кладкою, будівля має шість прямокутних віконних пройомів, прикрашені простими сандриками. В центрі вхід з ґанком. Школа три штатна. У 1913-1914 навчальному році працювали вчителі: Тимченко В.О., Дегтярьов М.П. та Архангельська Д.О. Навчалося 158 учнів. У 1914-1915 роках в селі діяло вісім земських народних початкових училищ, де навчалося понад 700 учнів. Окрім названих навчальних закладів при православних храмах діяли церковнопарафіяльні школи (3). У 1922 р. тут містилася трудова школа. Тепер тут поштове відділення зв'язку.


Об’єкти духовного туризму

Свято-Покровська церква, 1886 р. Головна християнська православна церква, знаходиться в селі Велика Білозерка по вулиці Пархоменка Червоної сільської ради, тел.. 23-2-22. Інфраструктура: автостоянка, фельдшерсько-акушерський пункт, сільська бібліотека з читальною залою, дитячий садок "Малятко", загальноосвітня школа № 2 з їдальнею. Будівля церкви була споруджена в 1866 році на кошти меценатів та за підтримки прихожан місцевої громади. Відтоді про традиційні релігійні свята сповіщали дзвони церковної дзвіниці, а в церкві проводились урочисті богослужіння. В 1930 році під час масової колективізації будівлю церкви перетворили на сільський клуб, зафарбувавши унікальні настінні розписи. І тільки в 1992 році будівля була повернута Християнській православній церкві. Під час реставрації на стінах виявленні розписи "Воскресіння Лазаря" та "Притча про блудницю", які стали справжньою окрасою Храму Господнього. А ікони, Покров Пресвятої Богородиці, "Пресвята Богородиця Тифинська", та "Господь Сидержителя" радують око та заспокоюють душу, не дивлячись на свій більш ніж столітній вік. Богослужіння під час свят Водохрещення, святого Воскресіння, Покрови та інших релігійних свят можуть бути цікавими для туристів.


Сільський зелений туризм

Гостьова садиба сільського туризму "У Галини". Мальовничої садиба "У Галини" знаходиться в селі Велика Білозерка по вул.. Травнева, 36, тел. 20-3-68.Інфраструктура: магазин, фельдшерсько-акушерський пункт. Шляхи сполучення - кам'яна дорога. Вправна господиня садиби - шанувальниця української культури, звичаїв, обрядів, готує страви української національної кухні, ознайомлює гостей з предметами старовинного побуту. Гостьова садиба знаходиться в стадії оформлення.

 Традиційні свята та фестивалі

1. Фестиваль «Голос Афгану» (Лютий, щорічно)

2. Конкурс-огляд фольклорних колективів (Серпень, щорічно)

3. Фестиваль «Таврійські зорі» (Вересень, щорічно)

4. Святкування визволення району від німецько-фашистських загарбників (Жовтень, щорічно)


Транспортне сполучення

Автостанція с. Велика Білозерка, вул. Набережна, 2а

тел.:(06156) 20406


Контакти

Відділ культури і туризму Великобілозерської райдержадміністрації

Дюдюк Надія Михайлівна

71400, Запорізька область, с.Велика Білозерка, вул. Центральна 106, (06156) 2-03-26