напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Приморський район

Приморський район розташований в південній частині Запорізької області на узбережжі Азовського моря. Загальна площа району – 1,4 тис. кв. км, загальна кількість населення – 33,0 тис. чоловік. Це справжня степова зона, найбільш посушлива територія країни. Трохи пагорбиста на півночі, вона поступово вирівнюється в напрямку Азовського моря.

Територія району формою нагадує трикутник, обмежений кордонами трьох інших районів: Чернігівським – на півночі, Приазовським – на заході, Бердянським – на сході. Південна частина окреслена акваторією Азовського моря. В межах південної окраїни позначилася геологічна особливість – Приазовський щит – вихід на поверхню давніх гранітів та метаморфічних порід, що нині визначені як геологічні пам’ятники Приазов’я. Найбільш помітні – Єлисеївський кар’єр (інша назва – Зелена Могила) і Мануйлівський курган (Корсак-Могила).

Спочатку район мав назву Ногайського. З 1964 року смт Ногайськ було перейменовано в смт Приморське. І у січні 1965 року організовується Приморський район.

На території району течуть 10 річок загальною довжиною 200 км: Обіточна, Лозоватка, Кільтичія, Солона, Чокрак, Корсак, Сисикулак, Біленька, Юшанли, Шовпай. Три із них впадають в Азовське море. Також тут знаходяться озера Ногайської групи, озеро Лікувальне та Солоне. В озерах та лиманах є значні поклади мінеральної грязі, яка має велике значення для розвитку курорту.

До Приморська веде автомобільний шлях м. Запоріжжя–Мелітополь, або Токмак–Приморськ. Між населеними пунктами діють 8 автобусних маршрутів.

Території та об’єкти природно-заповідного фонду

1. Ландшафтний заказник «Корсак-могила»

В кінці 19 століття в наших степах були розвідані запаси залізняку в районі цікавого природного утворення - Корсак-Могили. Сама Корсак-Могила - це 6 кам'яних виходів Приазовського кристалічного масиву дуже стародавніх за геологічним віком (1700-1800 млн. років), та розташованих на лівобережжі річки Корсак, за півтора кілометра від с. Мануйлівки. Загальна площа родовища - понад 100 гектарів. Цікава сама назва могили - Корсак татарською "лисиця", але мабуть правильніша назва у цієї гори була раніше - Курсак-могила, що означає Живіт-гора. Вона дійсно здіймається на рівнині як живіт.

На високий вміст заліза в руді вказував в своїх матеріалах відомий учений і мандрівник Петро Симон Паллас, академік Петербурзької Академії Наук. Розвідка покладів руди була проведена в 1876 році. В 1893 році тут було організовано бельгійсько-російське товариство "Провіданс", яке почало розробляти родовище. На згадку про видобуток залишилися шурфи і кар'єри на одному із пагорбів.

2. Ландшафтний заказник «Коса Обіточна»

„Коса Обіточна” – ландшафтний заказник загальнодержавного значення, статус якого затверджений у 1980 році. Коса розташована в південній частині Запорізької області, в Приморському районі, від материка заходить в Азовське море довжиною близько 32 км. Складена вона з ракушняка та кварцевих пісків. Її площа 8863 га.

Флора та рослинні угрупування включають 558 видів, з них 16 ендеміків, 6 типів рослинних комплексів, 6 рідкісних формацій – Зелена книга Україна, 60 видів рідкісних рослин. Фауна нараховує 53 види риб, 90 птахів, 34 ссавців, 5 плазунів, 2 амфібії.

На Косі Обіточній є найцінніші місця гніздування – острівні системи. Саме тут щорічно гніздиться від 12 до 19 тисяч пар птахів. Це місце гніздування понад одного відсотка популяції крячка рябодзьобого від його загальної чисельності у Західній Палеоарктиці.

У період міграції на території коси зустрічається близько 60 тисяч особин птахів, 17 видів Червоної книги України.

Окрім того, на косі мешкає 2 види земноводних, 5 видів плазунів, 1 вид занесений до Червоної книги України – гадюка степова.

Екосистемне значення коси характеризується:

- унікальною цінністю природних комплексів;

- мозаїкою співтовариств сухого степу, солончакових угрупувань, водно-болотної рослинності, штучних лісових насаджень.

3. Ландшафтний заказник «Ставки з лісонасадженнями навколо»

4. Ландшафтний заказник «Водосховище з лісонасадженнями навколо»

5. Ботанічний заказник «Цілинна балка»

6. Ботанічний заказник «Цілинна ділянка»

7. Ботанічний заказник «Цілинна ділянка»

8. Ботанічний заказник «Берег старого русла р. Обіточна»

9. Природний заповідник «Коса Обіточна»

10. Єлисеївський пегматитовий кар’єр «Блакитні озера» («Зелена могила»)

Перші згадування про Зелену Могилу з'явились 200 років тому. Відпрацьований кар'єр, що знаходиться поруч із селом Єлисеївка, нині є місцем зосередження понад 150 різновидів порід і мінералів, геологічний вік яких сягає 2100 років. Приазовське родовище пегматитів вирізняється як мінеральним складом, так і морфологією жил, а відтак являє собою велику цінність для вчених. Тут же, в кар'єрах, розташоване одне з найбільш мальовничих місць півдня України - Єлисеївські штучні озера. Важко уявити, що серед степу можуть існувати такі водоймища з прямовисними скелястими берегами 30-40 м заввишки і яскраво-блакитною з прозеленню прозорою водою. Глибина озер сягає 18 - 24 метрів. Поряд з озерами, серед обривистих берегів штучної балки можна ознайомитись з геологічною будовою цієї місцевості, знайти зразки різних мінералів, що складають геологічну основу Зеленої Могили.

11. Солоне джерело на косі Обіточна

Найбільш характерна риса Азовського моря - піщані коси. Це вузькі намивні смужки суші, які одним кінцем з'єднані з берегом, іншим виступають в море. Вони утворилися в результаті багатовікової роботи хвиль, вітрів, течії. Силуети їх постійно змінюються. Ці природні утворення складаються із кварцового піску, мушлів молюсків.

На території Приморського району розташована коса Обіточна. На східній околиці міста вона врізається клином у морське плесо на 30 кілометрів. Біля основи ширина коси близько 8 кілометрів, але в міру заглиблення в море вона то звужується (в окремих місцях до 100-150 метрів), то розширюється до декількох кілометрів. Обіточна коса має великий вплив на формування природи краю і узбережжя в цілому.

З 1980 року коса оголошена державним заказником. Її відродження дозволило вченим відкрити тут дослідницький полігон для вивчення комах, риб, птахів. Багатство рослинного та тваринного світу коси Обіточної окрім науковців, на власні очі можуть побачити і звичайні туристи.

Заклади культури і мистецтв

1. Приморський районний краєзнавчий музей

2. Приморська центральна районна бібліотека

3. Приморський районний будинок культури

4. Дитяча мизична школа

5. Дитяча художня школа 

6. Приморський районний організаційно-методичний центр

Історико-культурні пам’ятки

1. Пам’ятник членам Першої Ногайської Ради

Наприкінці грудня 1917 року в місті була встановлена Радянська влада і створена Перша Ногайська Рада. Головою Першої Ногайської Ради обрано Антона Антоновича Новицького - викладача реального училища. До складу Ради ввійшли: Кокошко Г.Ф., Поляцький І.Я., Гарбузов В.П., Григоров П.П., Голубенко Ю.А., Єчин І.І., Шутенко П.І., Рахінштейн Г.М., Новицький С.А., Глінський І.П., Лисенко О.К. та інші. 20 квітня 1918 р. карателі полковника Дроздовського увірвалися в місто, заарештували багатьох членів Ради і 23 квітня 1918 року розстріляли їх поблизу с. Обіточного. На підставі рішення виконкому Приморської районної ради депутатів трудящих № 21 від 03 березня 1965 р. в міському парку було споруджено пам'ятник загиблим членам Першої Ногайської Ради.

2. Пам’ятник на честь створення Ногайської МТС

У 1930 році була створена Троянівська машино-тракторна станція (МТС), розміщена в селищі Ногайськ (сучасний м. Приморськ). Першими тракторами, які одержала МТС були "Фордзони" і "Запорожець".

У 1934 році МТС одержала трактори виробництва Харківського тракторного заводу "СХТЗ 30/15".

У перші повоєнні роки у Ногайську МТС надійшла партія тракторів "Універсал" виробництва Владімірського тракторного заводу, які довгий час працювали в господарствах району.

На вшанування людей праці і техніки, що послугувала сільським трударям у роки колективізації та повоєнні роки, рішенням виконкому Приморської міської ради депутатів трудящих № 15 від 9 жовтня 1964 року трактор "Універсал" було встановлено на п'єдесталі як пам'ятник "Трудової слави" поряд з управлінням "Райсільгосптехніки" (вул. Чапаєва).

3. Меморіальний комплекс на честь радянських воїнів

896 жителів селища Ногайська (сучасне м. Приморськ) пішли на захист Вітчизни від фашистських загарбників. Вони героїчно воювали на різних фронтах Великої Вітчизняної війни. 407 мешканців міста загинули, захищаючи Вітчизну від фашистських загарбників. Увічнюючи їх подвиг для прийдешніх поколінь у 1971 році в міському парку споруджено меморіальний комплекс, який складається з меморіальної стели, скульптури воїна, двадцяти однієї меморіальної плити і двох гранітних каменів неправильної форми. Територія комплексу майже по всьому периметру огороджена якірним ланцюгом, закріпленим на литих чавунних тумбах.

 Історико-архітектурні споруди

1. Будинок жіночої гімназії кін. XIX – поч. XX ст.

У 1904 році на кошти земства у м. Ногайську відкрита жіноча гімназія, яка розташувалася у двоповерховому будинку із червоної цегли. Висота будівлі - 15 метрів. Стилістично архітектура будинку вирішена в дусі згаслого цегляного стилю з характерними для нього пластикою та різноманітністю деталей. Планування одноповерхового і двоповерхового корпусів коридорна з двобічним і однобічним розташуванням кімнат. Будинок зберігся в первісних формах. Зараз в будівлі розташовується Приморський регіональний українсько-болгарський багатопрофільний ліцей ІІ-ІІІ ступенів. 

Архітектурна пам'ятка знаходиться за адресою: м. Приморськ, вул. Кірова, 93.

2. Будинок реального училища – поч. XX ст.

У 1990 році в місті відкрилося реальне училище, для дітей дворян, купців, духовенства, заможних селян. В училищі навчалися тільки юнаки. Будинок двоповерховий, із червоної цегли, на цоколі із буту висотою 1 метр. Архітектура будинку еклектично відображає згасання цегляного стилю, відзначена романтизмом раннього модерну. Система планування коридорна з однобічним розташуванням кімнат.

Зараз в будівлі знаходиться центральна районна бібліотека для дорослих і дітей.

Архітектурна пам'ятка знаходиться за адресою: м. Приморськ, вул. Кірова, 95.

Об’єкти духовного туризму

1. Церква Святої Трійці (Троїцька церква)

Церква Святої Трійці /Троїцька Церква/ розташована на території колишнього села Обіточного, що нині ввійшов в смугу м. Приморська, вул. Партизанська, 99-а. Цей пам'ятник архітектури відноситься до періоду пізнього класицизму. Троїцьку Церкву побудували у 1814 році на честь перемоги над Наполеоном за кошти графа Орлова-Денисова. Спочатку Церква була дерев'яною, але у 1836 році вже було відкрито кам'яну церкву хрестовидної форми. Три торцевих стіни оброблені у вигляді чотирьох пілястрових портиків з фронтонами, а до четвертої примикає дзвіниця.

Центральний об'єм будівлі переходить в світловий барабан, що має вісім віконних створів і завершується напівсферичним куполом.

Розпис інтер'єра складався з 12 зображень, до нашого часу частково збереглося 8. 

З 1991 року церква діюча, поступово реставрується, є пам'ятником архітектури.

2. Свято-Нікольський храм

Традиційні свята та фестивалі

1. День слов’янської писемності та культури (24 травня)

2. Національний культурний фестиваль мистецтв «Ми — українські»

З 1998 року місто Приморськ є центром проведення фестивалю мистецтв національних культур "Ми - українські", який у 2000 році отримав високе звання Всеукраїнський. Особливістю фестивалю є те, що крім фольклорного жанру у фестивалі основну частину займає сучасне мистецтво естрадних жанрів з національним колоритом.

Фестиваль проводиться з метою збереження історичної пам'яті українського народу, що об'єднав у собі десятки національностей, з метою розвитку національних культур та допомоги національно-культурним організаціям.

Під час фестивалю проводяться прес-конференції, засідання круглого столу, творчі зустрічі з національними колективами та окремими артистами.

3. День міста (18 вересня)

Оздоровчі заклади

Приморський район

Контакти

Відділ культури і туризму Приморської райдержадміністрації

Бєлічева Вікторія Вікторівна

72100, м. Приморськ, вул. Кірова, 95, тел. (06137) 7-21-73, 7-42-82 (ф)