напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Пологівський район

Пологівський район займає площу 1,4 тис. кв. км на північному сході Запорізької області. Складається він із 38 населених пунктів, що підпорядковані одній міській і 12 сільським радам, тут проживають понад 44,0 чоловік населення.

На території району протікають річки: Конка, Мала Токмачка, Ожерельна, Гайчур, Вербова. В селах району налічується 90 малих, середніх та великих ставків загальною площею 515,58 га.

Ліси та інші лісовкриті площі в районі складають 6,2 тис. га.

З метою збереження первісних ділянок природи на території району, поблизу сіл Кінські Роздори і Новофедорівка, створено ботанічні заказники місцевого значення. Історія Пологівського краю розпочалася ще в 1770 році, коли за наказом імператриці Катерини ІІ на території сучасного Пологівського району почалося будівництво Кирилівської фортеці, яка була центральною в Дніпровській лінії укріплень. Сьогоднішні Залишки Кирилівської фортеці – це земляні вали до 3-4 м висотою. Знаходяться всередині села, за 1 км на його схід. З півночі на південь через них проходить дорога. Ця дорога поклала початок заселенню району (с. Семенівка).

До Пологівського району можна доїхати залізничним шляхом: Дніпропетровськ–Бердянськ або автотранспортом: Запоріжжя–Маріуполь. Туристи можуть зупинитися у готелі, а також зняти кімнату у приватній садибі. Харчування у ресторані, кафе або їдальні.

Території та об’єкти природно-заповідного фонду

Ботанічний заказник «Цілинна ділянка» розташований біля с.Новофедорівка (КСП ім..Куйбишева "Нива")

Балка з природною степовою та лучною рослинністю, де ростуть і живуть рідкісні і зникаючі види рослин та тварин (ковила Лессінга, тюльпан дібровий, махаон, поліксена,боривітер степовий, лунь степовий та інші)

Для довідок можна звертатись у Інженерненську сільську раду тел. (06165)35-9-42, 35-9-31

На території Кінсько-Роздорівської сільської ради визначенні об'єкти природно-заповідного фонду:

Ботанічний заказник місцевого значення "Цілинна ділянка" загальною площею - 3,1га., який знаходиться біля водосховища "Стара дамба" на захід від околиці села. Санвузол, автостоянки відсутні. Під'їзний шлях від автомобільної дороги Бердянськ - Запоріжжя - грунтова дорога; від вул. Горького - польові дороги.

Ботанічний заказник місцевого значення "Цілинна ділянка" загальною площею - 6,4774 га., який знаходиться біля водосховища "Нова дамба" на сході від околиці села. Автостоянка, санвузол відсутні. Під'їзний шлях від вул..Зарічної - грунтова дорога.

Геологічна пам'ятка природи "Велика кам'яна скеля біля р. Суха Конка" загальною площею - 3,0 га., який знаходиться за кар'єром на південний схід від околиці села, лівий берег р. Суха Конка. Автостоянка, санвузол відсутні. Під'їзний шлях від автомобільної дороги Запоріжжя -Бердянськ - польова дорога.

Заповідні об'єкти створенні з метою забезпечення охорони та сприяння відтворенню типового природного ландшафту степової зони півдня України, а також всього комплексу рослинного і тваринного світу, де зустрічаються рідкісні види тварин і рослин, занесені до Червоної книги України (сколія степова, ксилокопа звичайна, махаон та інші), (шафран сітчастий, брандушка різнокольорова, сон чорніючий та інші).

На території міста Пологи розташована паркова зона відпочинку - на берегах річки Конки неподалік від вул. Карла Маркса у перетині з провулком Водопровідним до вул. Мічуріна.

Загальна площа паркової зони - 52 га. У парковій зоні є майданчики для відпочинку у вигляді столиків та стільчиків з дерева, площадки для гри у футбол і волейбол, арочний, підвісний та авто пішохідні містки, 2 ставочки та водозлив.

Надзвичайно гарна природа та ландшафт зробили паркову зону улюбленим місцем відпочинку пологів чан: на свята у теплу пору року, фотографування на пам'ять та відео зйомка весілля, зустріч "ранкової зорьки" випускниками шкіл та інше.

Для довідок можна звертатись у Пологівську міську раду за тел. (06165) 2-20-06 або за e-mail: admin@gs.pologu.net

Заклади культури і мистецтв

Пологівський районний краєзнавчий музей

Привертає до себе увагу памятка архітектури, будівля районного краєзнавчого музею, збудована на зламі ХІХ-ХХ ст. За однією з версій це був житловий будинок купця Сандамирського, власника невеликого кустарного скляного заводу у м. Пологи. Згодом у цьому приміщенні знаходився райвідділ міліції потім банк, а з 1970 році відчинив двері районний краєзнавчий музей, його засновником та першим директором був краєзнавець О.П.Чудновський. У 6 експозиційних залах висвітлена історія заснування і розвитку краю , тут зберігається майже 10 тисяч експонатів, що є свідками минулих подій. Щороку оглянути музей приходять біля 8 тис. чоловік. Музей веде активну виставкову діяльність. Тут розроблено маршрут пішохідної екскурсії по нашому місту.

У експозиційних залах музею представлено:

- у першому залі – велична природа Пологівщини її флора і фауна;

- у другому залі розповідається про початок занесення краю, предмети побуту і знаряддя праці переселенців, про їх культуру та обрядовість;

- третя зала висвітлює події з моменту утворення м.Пологи до початку ІІ Світової війни;

- у четвертій залі представлені матеріали про мужність і героїзм пологівців у роки Великої Вітчизняної війни

- оглянувши п’яту залу «Після воєнна відбудова і сучасність» можна дізнатись про вчених, політиків, митців, видатних особистостей, людей творчих і працьовитих яких зростила земля Пологівська. Тут експонуються матеріали що розповідають про періоди голодоморів у районні а також представленні зразки продукції найпотужніших підприємств міста і району;

- у виставкових залах представлені роботи пологівських фотохудожників та вироби декоративно–прикладного та образотворчого мистецтва талановитих майстрів та умільців Пологівщини.

Районний краєзнавчий музей розташований неподалік автовокзалу.

Адреса музею: м.Пологи, пров.Водопровідний,буд.10; тел.. (06165) 2-25-82 – директор, (06165) 2-39-50.

Пологівський районний будинок культури

Пологівський районний будинок культури почав свою діяльність у 1967році. Ця установа діє з метою створення умов для самодіяльної художньої творчості, духовного розвитку, задоволення культурних потреб і організації змістовного відпочинку населення.

У РБК діють 10 клубних формувань в яких бере участь 130 чоловік, в т.ч. 35 дітей.

Щороку колективом проводяться урочистості та святкові заходи з нагоди державних свят та знаменних подій, а також розважальні, пізнавальні, обрядові заходи. Традиційно на базі РБК щороку проводяться такі заходи як: естрадне шоу «Любви все возрасты покорны»та «Вас приглашают Марина и Роман» до дня закоханих, фестиваль сімейної творчості «Мелодії рідних сердець»(травень); свто-фестиваль хореографічних колективів «Союз» збирає друзів (квітень); фестиваль дитячої творчості до 1 червня; фестиваль-огляд фольклору «Джерело» (жовтень); фестиваль-конкурс пісенно-поетичної творчості ім. Ольги Бойко «Злет натхнення» та багато інших.

Розташований у спеціально збудованому приміщенні за адресою м. Пологи вул..В. Сацького , буд.7 (до недавна мала ім’я вул..Луначарського); тел..(06165) 2-26-49, (06165) 2-37-40.

Загальна площа РБК становить 889кв.м., площа глядацького залу 365,1 кв.м.(400 місць), площа малого залу 155,6 кв.м.

Пологівська районна школа мистецтв

Пологівська районна дитяча школа мистецтв забезпечує естетичне виховання дітей і підлітків через доступність до надбань вітчизняної та світової культури, готує підгрунття для занять художньою творчістю а також до вибору професії в галузі культури та мистецтва

У ПРДШМ діє три відділення – музичне, художнє, хореографічне і контингент учнів складає 305 чоловік. Висококваліфікованими фахівцями та учнями ДШМ окрім навчального процесу проводяться творчі заходи (згідно плану роботи).

Колективи ДШМ беруть активну участь у культурно-мистецьких акціях, конкурсах, фестивалях як обласних так і Всеукраїнських та міжнародних.

Школа мистецтв розташована у центрі міста Пологи неподалік автовокзалу за адресою вул..Горького, буд.19; тел.. директора (06165) 2-25- 49, (06165) 2-21-14.

Пологівська центральна районна бібліотека

До послуг населення Центральна районна бібліотека, яка щорічно обслуговує близько 12,6 тис. читачів а також тут проводяться просвітницькі заходи. Фонди бібліотеки – 75300 примірників книжок.

Приміщення спеціально збудоване по типовому проекту, знаходиться неподалік автовокзалу у центрі міста Пологи за адресою пров.Водопровідний, буд.3, тел..(06165) 2-33-72, (06165) 2-39-07

Центр регіональної культурної політики та технічного нагляду

Центр регіональної культурної політики та технічного нагляду знаходиться у приміщенні Центральної районної бібліотеки (пров. Водопровідний, буд.3, тел..(06165) 2-39-98

Установа координує діяльність всіх установ культури Пологівського району, надає організаційно-методичну допомогу у розвитку художньої творчості та організації культурно-мистецьких заходів, опрацьовує інформаційно-аналітичні, звітні матеріали а також здійснює контроль щодо охорони і збереження об’єктів культурної спадщини району.

Комунальний будинок культури «Гірник»

Комунальний будинок культури «Гірник» є клубною установою,що забезпечує організацію змістовного, цікавого дозвілля, духовного розвитку, розвиток самодіяльноЇ художньої творчості на території міста Пологи.

Роботу клубної установи забезпечує 11 клубних формувань в яких бере участь 144 чоловік.

КБК «Гірник» розпочав свою діяльність у 1977 році; будівля спеціально збудована по типовому проекту, глядацький зал площею 255 кв.м.(336 глядацьких місць), сцена площею 87кв.м.

Колективом КБК проводиться різноманітні культурно-мистецькі заходи для різних верств населення. В тому числі естрадне шоу «З піснею крокує влад Кагалінський зорепад», свято «Поетична осінь». Виставки народного театрального колективу,театралізовані свята, вечори випускників, свята вулиць і міста та багато іншого.

КБК знаходиться за адресою вул.. Карла Маркса, буд.500 (при в’їзді у м. Пологи трасою з м. Запоріжжя), тел.. директора (06165) 55-2-32

Художньо-керамічна майстерня «Добра глина»

Художньо-керамічна майстерня «Добра глина» керівником якої є Нагурний Віктор Миколайович, майстер декоративно-прикладного мистецтва України , займається виготовленням художньої кераміки: сувенірів, предметів побутового призначення.

Майстерня знаходиться при в’їзді у м. Пологи (по трасі з м.Запоріжжя), неподалік від ЗОШ №»2 , за адресою вул. Червоногвардійська, буд.48. e-mail: dobraglina@rambler.ru або http://34735.ua.all-biz.info

Історико-культурні та археологічні пам’ятки

Курганний могильник

Історія нашого краю сягає у другу половину третього тисячоліття до нашої ери, коли в степах з'явилися перші кургани. На території району налічується майже 300 курганів. Це штучний земляний пагорб, насипаний над могилою померлого висотою до 8 і, навіть, до 10 м. Коли їдеш, чи йдеш степовими шляхами, обов’язково можна побачити вдалині таку могилу.

Кожен курган – складна споруда, до якої входить від 2-3 до 60-70 різночасових поховань – ямної, катакомбної та зрубної культури і навіть пізніших часів – скіфських та сарматських. Тому, проводячи розкопки курганів, археологи розкривають не тільки шари землі, а й цілі тисячолітні пласти історії. В Пологівському районі знайшли 14 поховань ямної культури, 8 поховань катакомбних племен, одне поховання зрубного періоду. Перший скіфський курган, який розкопали в районі, був в селі Кінські Роздори біля Лисої могили.

Пам'ятник на честь 100-річчя локомотивного депо, станція Пологи

У Пологах на честь 100-річчя створення локомотивного депо на постамент поставили трудягу-паровоз. Адже паровоз залишився в історії не тільки як тяглова сила, але і як символ минулого століття – "Наш паровоз, вперед лети…" Знаходиться він на пероні вокзалу.

Курганний могильник кургану «Інженерненський»

При в’їзді в Інженерне, на лівому березі р. Конки, височить курган «Інженерненський», який згідно архівних даних, зіграв вагому роль у виборі місця сучасного поселення.

Пам'ятник трудової слави – трактор ЧТЗ С

У 1932 році Пологівська машинно – тракторна станція (МТС) отримала перший радянський гусеничний трактор С -60 ("Сталінець") Челябінського тракторного заводу. Всі боготворили цю чудо – машину, і трактор справно працював на полях: сіяв, орав, культивував, збирав урожай. "Сталінець" випускався до 31 березня 1937 року, потім з'явилися нові, потужніші трактори.

Людям вдалося зберегти трактор навіть під час війни, сховавши найцінніші запчастини в лісосмузі. Відновлений, він ще довго працював на полях району, піднімаючи зруйноване війною сільське господарство.

У 1967 році механізатори розшукали трактор в одному із господарств району та встановили на постамент біля прохідної Пологівського районного об'єднання "Сільгосптехніка". Трактор – ветеран став пам'ятником першим механізаторам, символом трудової слави.

Прийшли нові часи та нові господарі в житті яких не стало місця старому, занедбаному, непривабливому на вигляд трактору, була спроба навіть його демонтування.

Дати друге життя пам’ятнику вирішив генеральний директор "Фірми "Стелсі" Сергій Анатолійович Крачковський. За його ініціативи у листопаді 2008 року пам’ятник був перенесений на територію села Інженерного.

Саме тут, в 1922 році, була створена відома на всю країну комуна "Авангард". За кілька років вона стала одним із передових колективних господарств республіки. В свій час її відвідали письменники М. Горький, Ф. Панфьоров, Ф. Гладков. За час свого існування колгосп "Шлях до комунізму", який утворився на території села Інженерного пізніше, був опорно – показовим господарством.

Реконструйований, оновлений трактор "Сталінець – 60" став символом трудової звитяги інженерненців.

Історико-архітектурні споруди

Залізничний вокзал

Місто Пологи - великий залізничний вузол. Доволі потужна станція належить до Запорізького відділення Придніпровської залізниці. Тут здійснюються вантажні та пасажирські перевезення залізницею в напрямках: Пологи-Чапаєвка, Пологи- Бердянськ, Пологи – Запоріжжя. Спорудження залізниці Катеринослав – Бердянськ розпочалося у 1887 році. У грудні 1898 року через селище Пологи пройшов перший потяг в напрямку Чаплино – Бердянськ. У 1904 році Пологи перетнула друга залізниця – Волноваха – Олександрівськ. В 1910 році збудовано залізничний вокзал.

Сьогодні – це пам'ятка архітектури початку ХХ століття.

Нова сторінка у житті вокзалу розпочалася з 1999 року, після повної його реконструкції та чудового перевтілення. Тепер залізничний вокзал – візитна картка з європейською якістю.

Залишки Кирилівської фортеці

У верхів'ях р. Токмачка, на правому березі, у 1770 році розпочато будівництво Кирилівської фортеці, яка поклала початок заселенню нашого краю. Названа на честь останнього гетьмана українських земель, генерал- фельдмаршала Кирила Розумовського. Він був українцем і великим патріотом своєї землі, знав кілька іноземних мов, а його справжнє прізвище – Розум.

Це була середня фортеця Дніпровської лінії укріплень і за планом мала бути великою спорудою з чотирьох цитаделей – головної частини укріплення. Але в зв'язку із зняттям татарської загрози після приєднання південної України до складу Російської імперії та через скорочення об’єму будівних робіт спорудження велося за спрощеною схемою. Так, в середині 1775 року збудовано лише одну цитадель, яка була оточена зовнішнім ровом та великим равеліном з боку річки для посилення оборонної лінії. З усіх боків фортеця була обнесена земляним насипом заввишки 10-14 метрів. Лицева сторона укріплення дивилася на Сиву могилу (тепер Синя гора) та Азовське море, адже саме звідти наступали татарська орда та турки, а Сива могила була гарно укріпленим спостережним пунктом. Говорили, що з цієї точки у ясну погоду було видно плесо Азовського моря.

Для коменданта та офіцерів звели кам'яні будинки, для солдатів – кам'яні казарми. У 1782 році у фортеці була відкрита похідна церква, яку перенесли з с. Матвіївка Катеринославської губернії (нині Дніпропетровська обл..). Мала вона велику кількість підземних споруд, в яких зберігалася зброя, порох, запаси їжі, були, навіть, підземні колодязі. Було кілька підземних виходів із фортеці, один з яких вів до річки (південний), а другий (північний) називався замаскованим, рятівним.

В кінці ХУІІІ ст.. поруч з фортецею вже було зведено біля двох десятків приватних та казенних будинків, склади, цегельний завод. Так виникло селище Семенівка, в якому у 1793 році проживало 50 мешканців.

Хоча Кирилівська фортеця і не виконувала своє безпосереднє призначення, але тут вже оселялись солдати та заводили господарства. Проіснувала фортеця більше 20 років і, втративши своє військове та стратегічне значення, у 1791 році, як і інші фортеці Дніпровської укріпленої лінії, була скасована.

На сьогоднішній день Кирилівська фортеця представляє собою вали висотою 3-6 м, які утворюють чотирикутник неправильної форми. Поверхня споруди задернована.

Будівля земського училища ім. М.О. Корфа, 1902 р.

Земське училище ім. М.О. Корфа, знаходиться за адресою вул..Артема,1., у центрі села Чубарівка. Збудоване у 1901 р. Відкрите на кошти відомого земського діяча і педагога барона Корфа. Відомий перший викладач –Чумський В.І.- один із засновників плодового садівництва.

У 1967році на фасаді будинку закріплено меморіальну дошку. Тепер тут навчальний корпус Чубарівського аграрного ліцею.

Об’єкти духовного туризму

Спасо-Преображенська церква

А на лівому березі Конки, на найвиднішому місці села, 110 років тому була зведена православна кам'яна церква - пам'ятка архітектури кінця ХІХ століття.

У Кінських Роздорах від початку заснування села намагалися жити з Богом в душі, тому 20 січня 1794 року митрополит Катеринославський Гавриіл "благословив в казенній слободі Кінській побудувати дерев'яну церкву", а через два роки було повідомлено, що церкву остаточно збудовано і є необхідні приміщення, інвентар, свячений одяг, церковні книги та дзвони. Потім церкву розібрали та у 1824 році збудували нову, за переказами дуже красиву. Коли дерев'яна церква згоріла, побудували ще одну, кам'яну. Будівництво тривало всього чотири роки (1895 – 1898) і присвятили її Покрові Пресвятої Богородиці.

Історія храму нерозривно пов’язана з історією країни. Пронеслися лихоліття війни, а церква вистояла. Прослужила вона людям до 1961 року, а потім замовкли церковні дзвони, в напівзруйнованому приміщенні гуляв вітер, довгі роки там зберігали отрутохімікати.

Після довгих років забуття з 1988 по 1991 роки церква була відбудована і відкрила двері для парафіян. Відрізняється пластикою форм та багатством декоративних деталей. Є окрасою не лише села, а й усього Пологівського району.

Синагога

На вулиці Жовтневій (колишня Поштова) м. Пологи стоїть будівля, яка відрізняється своєю незвичайною архітектурою. Це колишня синагога, культова споруда, яка була зведена наприкінці ХІХ та початку ХХ століття. Будували її для духовних потреб єврейської громади міста. Щосуботи до синагоги приходило багато людей, які збиралися для богослужіння, читання священної Тори.

Під час війни у приміщення синагоги потрапила авіабомба, яка зруйнувала будівлю зсередини.

В 60-х роках її відбудували та розмістили районне відділення зв'язку, згодом будинок піонерів, потім – РАГС. Сьогодні це адміністративна будівля, яка продовжує прикрашати наше місто.

Традиційні свята та фестивалі

Фестиваль «Джерело» (Квітень – травень)

Фестиваль-огляд українського фольклору «Джерело» проводиться щороку у жовтні. В програмі обрядові дійства,народні пісні і танці, музики у виконанні фольклорних колективів та виконавців району.

День району (17 вересня)

Щороку на центральній площі міста відбувається театралізоване свято з виставкою декоративно-прикладного образотворчого мистецтва, виступами творчих колективів, ярмарками продукції виробників і підприємств пологівщини, ходою трудових колективів та ветеранів війни та також народними гуляннями приуроченими Дню визволення району (17 вересня).

Фестиваль «Мелодії рідних сердець» (Квітень – травень)

Фестиваль сімейної творчості «Мелодії рідних сердець» (Квітень або травень) проводиться щороку на базі Пологівського районного будинку культури, учасниками якого є талановиті сімейні колективи Пологівського та сусідніх районів.

Дитячий фестиваль «Капітошка» (1 червня)

Фестиваль дитячої творчості (1 червня) проводиться щороку колективом Пологівського РБК з нагоди відзначення міжнародного дня захисту дітей у різних жанрах мистецтва за участю дитячих колективів і солістів.

Свято-фестиваль хореографічних колективів «Союз»

Свято-фестиваль хореографічних колективів «Союз» збирає друзів» проводиться на базі танцювального колективу «Союз» Пологівського РБК у квітні. Учасниками фестивалю є хореографічні колективи району .

Фестиваль-конкурс пісенно-поетичної творчості ім..Ольги Бойко «Злет натхнення» проводиться у листопаді колективом РБК.

На територіях 12 сільських рад організацію дозвілля забезпечують 13 клубних та 18 бібліотечних закладів

Транспортне сполучення

Залізничний вокзал

Автовокзал


Контакти

Відділ культури і туризму Пологівської райдержадміністрації

70600, м. Пологи, пер. Водопровідний, 3, (06165) 2-38-92, 2-23-68