напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Новомиколаївський район

У північно-східній частині області на площі 1,0 тис. кв. км лежить Новомиколаївський район. Він знаходиться на стику Запорізької, Донецької і Дніпропетровської областей. На його території проживає 17,9 тисяч чоловік населення, 90 % якого складають українці. В районі два селища міського типу: Новомиколаївка та Тернувате, та 68 сільських населених пунктів.

Районний центр – Новомиколаївка знаходиться на правому березі мальовничої річки Верхня Терса.

Новомиколаївський район сполучається з іншими населеними пунктами завдяки шляхам республіканського значення Запоріжжя–Донецьк, а також місцевого значення Новомиколаївка–Тернувате. Автобусна мережа охоплює майже увесь район і діє протягом сезону.

Території та об’єкти природно-заповідного фонду

Ботанічний заказник «Цілинна ділянка»

Ландшафтний заказник «Хвойно-листяний ліс з степовою ділянкою і струмком»

Ландшафтний заказник «Балка Червоногорівська»

Ландшафтний заказник «Балка Мар’янівська»

Ландшафтний заказник «Ставок із степовими ділянками»

Ландшафтний заказник «Балка Терсянська»

Ландшафтний заказник «Балка Садова»

Ботанічний заказник «Балка Голубівка»

Зоологічний парк місцевого значення «Таврія». Зоологічний парк під відкритим небом "Таврія" розташований поблизу селища міського типу Тернувате, Новомиколаївського району. Парк заснований у 1993 році запорізьким заводом "Комунар". Площа його складає - 287 га.

Ведеться робота по розширенню території, ще на 300 га, по периметру територія займає - 7,5 км. Територія представлена різноманітними ландшафтами: справжній полинно - злаковий і чагарниковий степи, штучні лісові масиви, 3 штучні озера. На цій території, у вільному стані, утримуються рідкісні види тварин: коні Пржевальського, європейські лані, північно - американські бізони, олені п`ятнисті, олені благородні, європейські муфлони, туркменські кулони, косулі. Загальна кількість тварин сягає більш 400 голів. Тут, також, є павичі та страуси, цісарки, орли, куріпки.

Тут дуже добрі умови для відпочинку. Любителі рибної ловлі можуть ловити рибу в ставках, де є: пеленгас, короп, тарань, толстолобик. При бажанні, є можливість, верхи на коні, об`їхати всю територію парку. Діє спортивний майданчик, де бажаючі можуть пограти у волейбол, більярд, настільний теніс.

До послуг відвідувачів парку - кафе, працівники якого, можуть запропонувати будь - яку українську страву. Інтер`єр, цього закладу, поєднав у собі предмети вжитку минулих століть, які зібрані з любов'ю, і розташовані зі смаком. Побудована своя свердловина на глибині, понад, 90 метрів, яка своєю, смачною, джерельною водою поїть і людей, і тварин, і птахів. Для бажаючих відпочити декілька днів, в зоологічному парку, надаються палатки. Відпочиваючі, можуть, користуватися гарячою і холодною водою. При в`їзді, в парк, влаштований паркувальний майданчик для транспорту. Також, є місця громадського застосування (туалет, кафе). Зоологічний парк "Таврія" завжди радий відвідувачам. Автобусний маршрут: Запоріжжя - смт. Тернувате (Гайчур) через смт. Новомиколаївка - 87 км. Попередня домовленість за телефоном: (06144)9-43-75; (096)3334158

Ботанічний заказник «Балка безіменна»

Ботанічний заказник «Балка Гончари»

Ботанічний заказник «Балка Голубовка»

Зоологічний заказник «Лубенцівський»

Зоологічний заказник «Каштанівський»

Ландшафтний заказник «Кучерявий»

Балка «Роднинська»

Дуб черешчатий

Цілинна ділянка біля р. Терса


Заклади культури і мистецтв

Новомиколаївський районний історико- краєзнавчий музей

Районний історико - краєзнавчий музей засновано в 1985 році з нагоди 40-річчя Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні і за роки свого існування набула високого статусу.

Сьогодні у фондах музею налічується 1,5 тис. експонатів, до зібрання яких доклали власних рук і зусиль не одне покоління музейних працівників. А імена, Василя Машиністова, Олександра Падалка, Ніни Пазюченко, міцно викарбувані в історію нашого музею. Кожен з них зробив великий внесок у започаткування й розвиток музейної справи в районі.

В експозиціях музею представлені матеріали, які висвітлюють історію нашого краю від прадавнини до сьогодення.

Експозиція першого залу починається з історичних карт заснування сіл району, художньої картини "Новомиколаївка в ХІХ столітті" та фотознімків визначних місць району. Тут же розміщені предмети, знаряддя праці далекого минулого, котрі знайдені на території району. У великій ніші утримуються знаряддя праці, одяг, гончарні вироби, предмети побуту культури селянина - одноосібника ХІХ - початку ХХ століть.

Є окрема експозиція про голодомор 1932-1933 років, де висвітлено місцевий матеріал, списки мешканців Новомиколаївського району, які померли від голоду, книга пам`яті жертв голодомору 1932-1933 років в Україні.

Велику частину залу музею займає розділ "Район у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років".

Тут знаходяться фотознімки і документи про Героїв Радянського Союзу, наших земляків І. А. Манойлова, М. А. Плакси, кавалера трьох орденів Слави В. Т. Гриценко, наших земляків, котрі першими вступили в бій з ворогом, про славних захисників Ленінграда, Києва, Москви. Поруч - про учасників героїчної оборони Сталінграда, Кавказу. Окремий стенд представлений нашим землякам - жертвам фашизму, партизанам і підпільникам.

Є розділ ветеранів афганської війни і інших локальних воїн.

У третьому залі розміщені матеріали, які відображають розвиток культури, фізкультури і спорту. Окремо представлені вироби народних умільців.

Також є місця громадського застосування: кафе, туалет, паркувальний майданчик.

Адреса музею: Запорізька область, смт. Новомиколаївка, вул. Комсомольська, 84, тел.: (06144) 9-14-82

 Новомиколаївський районний будинок культури

Новомиколаївська районна бібліотека

Новомиколаївська школа естетичного виховання


Історико-культурні пам’ятки

Пам’ятник трудової слави – трактор ЧТЗ. На трасі Запоріжжя - Донецьк, при в`їзді до селища Новомиколаївка розташований пам`ятник трудової слави - трактор ЧТЗ. Пам`ятник встановлено 1989 році на честь механізатора колгоспу ім. К. Лібктехта Новомиколаївського району, ветерана війни і труда, кавалера орденів Жовтневої революції, Червоної Зірки, ордену Знака Пошани - Скрипки Івана Івановича. Він пропрацював на тракторі С - 80, 39 років.

 Меморіальний комплекс на честь воїнів-визволителів. Пам`ятник - меморіальний комплекс на честь борців за Радянську владу, радянських воїнів і воїнів - односельчан. Меморіальний комплекс являє собою гранітну стелу, на якій барельєфне зображення обличчя воїнів і скорботних жінок. 9 травня 1921 року при нальоті махновського загону на Новомиколаївку загинули керівники волвиконкому і сільради. На честь борців за Радянську владу був споруджений пам`ятник. 18 вересня 1943 року частини 51 армії Південного фронту (командуючий - генерал-полковник Ф. І. Толбухін) визволили с. Новомиколаївку від німецько - фашистських загарбників. При визволенні селища загинуло 480 воїнів, які були поховані у братській могилі. У роки Великої Вітчизняної війни пішло на фронт 1500 жителів Новомиколаївки. 274 жителя загинуло. У 1975 році останки воїнів з братської могили на громадянському кладовищі були перенесені в братську могилу, в центрі села. Цього ж року на центральній площі селища був встановлений меморіальний комплекс.


Садиби та об’єкти сільського (зеленого) туризму, етносадиби

Садиба зеленого туризму, с. Новосолоне

Ініціатор заснування садиби директор ТОВ "Нива" Поплавський Віктор Альбінович, який створив оточуючим гарний настрій, заряджає людей оптимізмом.

Потрапляючи в Новосолонянську садибу відчуваєш себе як у казці. З дня його заснування буденне та сіре звичайне життя мешканців села перетворилось на яскраве та кольорове.

Тут розмальовані та декоровані такі будівлі: як їдальня ТОВ "Нива", паркан біля їдальні, управлінська контора, комора, льох та інші. Чудернацько облаштований колодязь, зоологічний куточок, і майданчик для розваг наймолодших жителів села. Є також музей речей радянської доби.

Стиль картин: натюрморти, пейзажі, панорама, гумористичні сценки та написи.

Всі ці малюнки на стінах будівель та складів зроблені учнями художнього училища м. Запоріжжя. Це дитяче мистецтво, що приносить щоденну радість, надихає на працю, на любов до свого села - батьківщини.

Перед током стоїть вказівник з бричкою, навантажений нехитрими але здоровими, чистими продуктами. Стоїть, також, стовп з косаркою і грабаркою - символи хліборобської праці.

Діє місцева церква.

Інфраструктура біля туристичного об`єкту облаштована (паркувальний майданчик, їдальня, туалет)

Маршрут: м. Запоріжжя - с. Підгірне - с. Новосолоне (на маршрутці)


 Запорізький кінний завод № 86

с. Трудове, Новомиколаївський район

Запорізький кінний завод № 86 був заснований після Великої Вітчизняної війни, в жовтні 1945 року, згідно з наказом маршала С. М. Будьоного на базі зернорадгоспу "Чубарєвський".

У 1951 році конезавод відвідав С.М.Будьоний. Подарував на пам`ять свою шаблю.

Головною задачею було поставлено: відтворення російської верхової породи коней. Було завезено поголів`я чистокровної верхової, орлово - розтопчинської, ахалтекінської і деяких інших порід коней. За чотири роки в конезавод зібрали ряд відмінних верхових жеребців-плідників, які дали потомство. Серед них: БУКЕТ - російської верхової породи, на виставці досягнень народного господарства СРСР був признаний чемпіоном породи, ГЛОБУС - російської верхової породи, який ходив під сідлом маршала Радянського Союзу С. К. ТИМОШЕНКО. В 1949 році профіль заводу був змінений - тут стали вирощувати рисисту породу коней.

Конезавод в даний час займається розведенням коней 4-х порід:

- орловська рисиста

- руська рисиста

- українська верхова

- торійський ваговоз

У господарства велика і славна історія, яку тут бережуть і шанують.

Всього за роки існування Запорізького кінного заводу кіньми конезаводу було виграно 513 традиційних призів, в т.ч. призів "Дербі" - 11, "Барса" - 16.

Відвідувачі можуть ознайомитися з колекцією нагород (призи, кубки, іменні попони - спортивні трофеї), які коні отримували за весь час існування коне заводу. Бажаючі, можуть покататися на конях.

Директор кінного заводу Дубовик Петро Іванович

Головний зоотехнік по коневодству Гнєдая Олена Олександрівна

Адреса конезаводу: Новомиколаївський район, с.Трудове, вул. Будьоного, б. 1

Тел.: (06144)9-81-36, 9-81-97


Контакти

Відділ культури і туризму Новомиколаївської райдержадміністрації

Сап’янова Марія Іванівна

70100, смт. Новомиколаївка, вул. Леніна, 20, тел. (06144) 9-13-72