напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Номінаційне досьє об’єкту «Археологічний комплекс «Кам’яна Могила»

На території Запорізької області знаходиться унікальна пам’ятка природи, стародавньої історії та культури – Національний історико-археологічний заповідник «Кам’яна Могила». Заповідник розміщується на правому березі р. Молочна, неподалік від селища Мирне Мелітопольського району, займає територію площею 15 га, де знаходиться пісковий пагорб - колосальне нагромадження піскових брил, в гротах і печерах якого зосереджено велику кількість петрогліфічних комплексів - унікальних зразків первісного мистецтва.

Заповідник було засновано в 1986 році. Указом Президента України від 10.09.2008 № 815/2008 Державному історико-археологічному заповіднику «Кам'яна Могила» було надано статус національного.

За останній час історико-археологічний заповідник "Кам'яна Могила” став справжнім центром археологічної та історичної науки на Запоріжжі, наукові працівники якого ведуть велику дослідницьку роботу. Щороку в ході наукових експедицій виявляються нові пам'ятки стародавньої культури. Унікальним явищем стало відкриття найстародавнішої писемності на Землі, так званої "протошумерської писемності”, яка може бути представлена на міжнародних виставках.

Щорічно заповідник обслуговує понад 50 тис. відвідувачів, серед яких багато іноземців. З метою підвищення туристичної привабливості заповідника його включено до внутрішніх та міжнародних туристичних маршрутів як об’єкт для відвідування учасниками та гостями Євро-2012.

Враховуючи загальнодержавне та міжнародне значення комплексу археологічних пам'яток "Кам'яна Могила”, Міністерством культури і туризму України було ініційовано внесення об’єкту «Археологічний комплекс «Кам’яна Могила» до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

В рамках підготовки номінаційного досьє об’єкту «Археологічний комплекс «Кам’яна Могила» до внесення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО здійснено ряд заходів:

- в 2006 році об’єкт внесено до попереднього Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО;

- наказом Міністерства культури і туризму України від 26.01.2011 № 22/0/06-11 затверджено Генеральний план розвитку Національного історико-археологічного заповідника "Кам’яна Могила”, яким визначено межі та зони охорони пам’ятки (буферні зони);

- площа території пам’ятки 15 га, що пропонується до внесення, визначена Державним Актом на право постійного користування земельною ділянкою Національним історико-археологічним заповідником "Кам’яна Могила”;

- науковими співробітниками заповідника підготовлена бібліографія та історична довідка щодо заповідника.

Наразі науковими співробітниками заповідника продовжується робота над номінаційним досьє об’єкту «Археологічний комплекс «Кам’яна Могила» до внесення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.