напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Мелітопольський район

У 67 селах і 1 селищі міського типу Мелітопольського району живуть 54 800 чоловік. Район розташований у південно-східній частині Запорізької області.

До водних ресурсів району входять річки: Молочна (69 км), Тащенак (27 км), Малий Утлюк (25 км), Юшанли (20 км), притоки річки Молочної: Кульман, Арабка. В селах Оленівка і Трудове розташовані ставки. Площа Молочного лиману в межах району складає 324 га. Значну територію району займають лісові зони.

Завдяки своїм унікальним пам’яткам природи, історії і культури Мелітопольський край славиться по всій Україні. Історико-археологічний заповідник «Кам’яна могила» у с. Мирне – унікальна пам’ятка стародавньої історії і культури. Залишок сарматського ярусу третичної епохи (14 млн років тому). Багаторічні археологічні дослідження призвели до відкриття понад 60 гротів і печер, на стінах яких зосереджено велику кількість петрогліфів – унікальних зразків первісного мистецтва. До піскового пагорбу прилягає цілинний степ з реліктовими та ендемічними рослинами, які занесені до Червоної Книги України. Унікальним явищем стало відкриття найстародавнішої писемності на Землі – так званої «прошумерської писемності», яка може бути представлена на міжнародних виставках світу. У 1954 році «Кам‘яна Могила» оголошена державним історико-археологічним заповідником.

До основних туристичних об’єктів можна доїхати трасою Харків–Сімферополь.

Національний Історико-археологічний заповідник "Кам'яна могила"

Перші документальні відомості про дивовижну пам'ятку належать до кінця XVIII століття. Кам'яна Могила старіша за єгипетські піраміди, Стоунхендж та зиккуриати Ближнього Сходу. Подібних місць на землі одиниці: в Тибеті, Непалі та Єгипті. Ця унікальна пам'ятка природи й історії являє собою гору периметром майже 3 км та висотою близько 12 м, котра складається з близько 3 тис. пісковикових плит різних розмірів та гротів. В ході багаторічних вивчень тут відкрито майже 60 гротів та печер зі стародавніми петрогліфами. "Кам'яна Могила" є своєрідним письмовим архівом прадавніх епох. Тут зустрічається близько 3 тисяч різноманітних зображень, вік яких сягає понад 10-14 тисяч років: бики, коні, олені, людської ступні, рибацьке приладдя, давні літери тощо.

читати даліТериторії та об’єкти природно-заповідного фонду

Старобердянський ландшафтний заказник

Ботанічний заказник «Цілинна ділянка»

Ботанічний заказник «Троїцька балка»

Ботанічний заказник «Відріг Чебрецовий»

Ентомологічний заказник «Цілинна балка «Троїцька», ділянка №1»

Ентомологічний заказник «Цілинна балка «Троїцька», ділянка №2»

Ентомологічний заказник «Цілинна ділянка в заплаві р. Молочна»

Ентомологічний заказник «Цілинна ділянка в гирлі р. Арабка»

Рекреаційна зона Старобердянського лісництва. Лісництву, розташованому на території Мелітопольського району, вже понад 160 років. Його перлиною можна вважати лісний масив в селі Сосновка. Окрім сосен там ростуть білі акації, дуби, ясени, черемхи, софори та ще з кілька десятків порід дерев та кущів. В лісі можна зустріти білок, лисиць, диких кабанів, борсуків, куниць,біля п'ятдесяти видів птахів. Шелестіння крон дерев, щебетання птахів, блиск водної гладі - кілька годин відпочинку в Сосновці надовго надають людині заряд бадьорості та сил.

Заповідник «Цілющі джерела». В селі Терпіння є невеличке озеро, куди з кількох джерелець стікає вода, що пробивається з-під землі. На шляху до поверхні вода проходить через кілька шарів вапна, і таким чином природно очищується, а елементи срібла, що містяться в ній, роблять цю воду цілющою. На цьому місці колись був дубовий гай. Це було місцем відпочинку чумаків (близько проходив "Чумацький шлях"). Зупинялись тут на відпочинок і представники царського дому: Катерина II, Олександр II, Микола II. Був тут і Нестор Махно.Територію "Цілющих джерел" сільська рада облаштувала купальнями. Релігійні громади біля "Джерел" проводять обряди хрещення.

Дуб «Патріарх». Біля Джерел знаходиться пам'ятник природи Дуб "Патріарх", якому біля 500 років. Висота дуба близько 40 метрів, коло стовбура - 6 метрів, коріння розрослось у різні боки на 100 метрів. Це символ душевної чистоти, міцності духу, джерело життєвої енергії.

Парк «Садове»

Дуб черешчатий

Віковий дуб черешчатий

Цілинна ділянка вздовж залізниці

Цілинна ділянка по балці «Курушана»

Парк «Еліта». Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва "Парк Еліта" організовано з метою забезпечення охорони та сприяння відтворення природних комплексів, штучно створенного парку, де зустрічається багато древесно-чагарникових порід: дуб, акація, верба, сосна, ясень, софора та інші. Рідкісні види комах занесені до Червоної книги України. Загальна територія парку складає 5,0 га. "Парк Еліта" входить до складу природно-заповідного фонду України.


Заклади культури і мистецтв

Центр чеської національної культури

У квітні 1869 року переселенцями з Чехії було засновано село Чехоград. В селі було побудовано і введено в дію кузню, 3 млини, школу, хату-читальню, лікарню, працювали 2 драматичні студії, духовий оркестр. Значне місце в житті чехів займала релігійна община. В 1884 році в селі Чехоград було споруджено і освячено костел із дзвіницею, який було зруйновано в 30-ті роки минулого століття. У жовтні 1999 року був осячений новий костел Святої Трійці.

Зараз це село Новогородківка Мелітопольського району. В селі працює Центр чеської національної культури, заснований в 1997 році та факультатив чеської мови, який відвідують понад 150 дітей різних національностей. Чеське культурно-просвітнє товариство "Чехоград" було створено у травні 1990 року, щоб відроджувати і підтримувати чеську культуру, і входить до Всеукраїнської ради чехів.


Історико-культурні пам’ятки

Бліндаж, де розміщувався командний пункт 118-ї стрілецької дивізії і 117-го артилерійського полку, 1943 р.

Будинок, де розміщувався штаб 463-го стрілецького полку, 1943 р.

Місце прориву німецької лінії оборони «Вотан» радянськими військами. Перемога Червоної армії під Сталінградом поклала початок корінному перелому у Великій Вітчизняній війні. Після чергового розгрому на річці Міус і в Донбасі гітлерівські війська відступили на новий оборонний рубіж, який протягнувся від Азовського моря, по правому берегу річки Молочної до Дніпровських плавень. Тут була створена чітко продумана система військово-інженерних споруд із трьох-чотирьох оборонних ліній укріплених артилерією, мінометами, танками, усіяних мінами полями та обплутаних колючин - лінія Вотан.Це могутнє інженерне спорудження сполучалося з природною перешкодою - високим берегом річки Молочної, що в деяких місцях досягала 30-40 м.За цим оборонним укріпленням фашисти розраховували пересидіти осінь-зиму 1943-1944 р.р з тим, щоб весною почати контрнаступ.

Вранці 26 вересня 1943 року війська південного фронту прорвали лінію оборони гітлерівців в районі Токмака. Ворог чинив відчайдушний опір. По всій лінії ріки Молочної було зосереджено десять піхотних, три горно стрілецьких і дві танкові дивізії, гітлерівці постійно перекидали сюди свіжі сили та техніку з Криму. Внаслідок цього сходу протаранити гітлерівську оборону і вийти в придніпровські степи нашим військам не вдалося, і вони несли тяжкі втрати. В цій обстановці командування 118 дивізії 28 армії вирішило здійснити штурм південніше Мелітополя, в районі села Мордвинівка. Виконати це завдання доручили 463 стрілецькому полку під командуванням В.Я. Бачило. Для підготовки операції була дана одна ніч, а вранці 30 вересня 1943 р. під прикриттям густого очерету прямо перед позиціями ворога бійці спускалися в холодну воду, тихо пробиралися вперед. Першими ввірвалися до ворожих окопів бійці батальйону лейтенанта Г.Я. Гусова. Почалася рукопашна сутичка з ворогом. 72 години йшов тяжкий бій… На місті прориву німецької лінії оборони "Вотан" встановлено пам'ятний знак - стела та меморіальна дошка. Кожен рік на цьому ж місці клуби історичної реконструкції влаштовують театралізовану виставу-реконструкцію цього бою. 

Бліндаж, де розміщувався штаб 54-го стрілецького полку

"Зона Супперта". Неподалік від Мелітополя, на полі під селом Садове на десятиметровій глибині лабіринти підземних галерей та пустот. Восени 1941 року слідом за фашистськими військами в місто прибули археологи із гиммлерівського товариства "Наследие предков" для проведення раскопок цього місця, результати яких ніколи не було оприлюднено. Вчені вважають що це підземне місто Царських Скіфів - Некрополь, в якому скіфи зберігали свої скарби. Місце має назву по імені мелітопольського вченого, який проводив дослідження в 1994 році. Методом біолокації Валентин Супперт виявив "катакомби чітких геометричних форм. Продивлялися рівні взаємопов'язані ходи,прямокутні зали, фрагменти гігантського підземно-храмового комплекса. А також наявність під землею мас металу".


Історико-архітектурні споруди

Залишки садиби Классенів


Садиби сільського (зеленого) туризму, етносадиби

Садиба зеленого туризму «Алея троянд», с. Мірне. Мелітопольський район, смт. Мирне, вул. Леніна, 5 тел. 49-42-53. Проживання та харчування, традиційна українська кухня, відпочинок на річці біля вогнища, прогулянки лісом

Садиба зеленого туризму «Сосновий янтар», с. Соснівка. Мелітопольський район, с. Сосновка, тел. 97-6-58. Проживання та харчування, традиційна українська кухня, відпочинок на річці біля вогнища, прогулянки лісом, рибалка

Садиба сільського туризму, с. Новопилипівка. Мелітопольський район, с. Новопилипівка, вул. Молодіжна 19 контактний телефон відділу культури і туризму (292)6-83-13(77). Проживання та харчування, традиційна українська кухня, відпочинок на річці біля вогнища, прогулянки лісом, пасіка, рибалка

Інші садиби


Об’єкти духовного туризму

Храм Тихонівської церковної громади (споруда поч. XX ст.)