напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Території та об’єкти природно-заповідного фонду

Парк ім. Шмідта. Пам'ятник Шмідту П.П. керівнику повстання матросів на крейсері "Очаків" у 1905 році. Висота постаменту 4,72 м. Встановлений у 1973 році у парку ім. Шмідта, у 2007 році проведено реконструкцію прилеглої території. Шмідт Петро Петрович (1867-1906) - син начальника міста та начальника Бердянського морського порту Шмідта П.П., мешкав у Бердянську з 1867 по 1880 роки, навчався у чоловічий гімназії. Пізніше закінчив Санкт-Петербурзьке Морське училище. Морський офіцер. Після поразки Севастопольського повстання був засуджений царським урядом до страти.

Острови Малий, Великий Дзензик та архіпелаг Астапіха

Ландшафтний заказник "Заплава р. Берда”

Ландшафтний заказник "Оголовок Бердянської коси”

"Дальні Макорти”

Вікове дерево горіху грецького


Заклади культури і мистецтва

1. Філія Бердянського краєзнавчого музея – музей "Подвиг”

2. Філія Бердянського краєзнавчого музея – меморіальний будинок-музей П. П. Шмідта

3. Музей історії міста Бердянська

4. Бердянський краєзнавчий музей

5. Бердянський міський художній музей ім. І. І. Бродського

6. Бердянська міська централізована бібліотечна система

7. Міський палац культури Бердянської міської ради

8. Бердянський підлітковий зоологічний клуб "Неон”

9. Бердянський центр культури і мистецтв

10. Бердянський центр культури і дозвілля "Софіт”


Історичні та культурні пам’ятки

Пам’ятник на честь загиблих моряків Азовської флотилії. Торпедний катер, встановлений на схиленому залізобетонному постаменті у 1975 р. на честь 30-річчя Великої Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років. Встановленню пам'ятника сприяв Головком Військового Морського Флоту СРСР адмірал Горшков С.Г. Розташований на вул. Горького, біля учбового корпусу БДПУ №5-а.

Пам'ятник червоноармійцям ІІІ кавалерійської бригади та мешканцям міста, загиблим у бою з загоном Н.Махна 20 грудня 1920 року. Встановлений у 1974 році на пр. 12 Грудня, біля ЗОШ №9. За часів громадянської війни 1918-1921 років Бердянськ був неодноразово в епіцентрі трагічних військово-політичних подій того періоду історії. 12 грудня 1920 року місто на декілька годин було захопленим повстанським загоном "батька" Нестора Махна. Захисники міста намагались протидіяти наступу на Петро-Павлівській площі (на сьогодення - територія міського автовокзалу), але були знищені повстанцями. Лише невеликий загін бійців у будинку колишньої земської управи по вул. Червоній (на той час - вул. Зелена) вистояв проти атаки противника. Після відступу загону Махна мешканці міста поховали у братській могилі на кладовищі. У 1921 р. на згадку про трагічні події того дня проспект Західний був перейменований на проспект 12-го грудня.

Пам'ятник на честь загиблих у роки Великої Вітчизняної війни воїнів, колишніх рибалок, мешканців Бердянської коси (у вигляді рибальського баркаса). На імпровізованому парусі перелічені 47 прізвищ загиблих воїнів. Біля пам'ятника - композиція з гранітних глиб і металевих якорів. Встановлений у 1975 році на Бердянській (дальній) косі, по вул. Макарова.

Пам’ятник на честь 150-річчя Бердянського порту. Композиція з якорів - залізобетон, мідь. Постамент - граніт. Висота з постаментом - 5,75 м. Встановлений у 1980 році біля будівлі портоуправління, вул. Горького.

Меморіальний комплекс на честь радянських воїнів (могила невідомого солдата, пам'ятник воїнам-землякам, пам'ятні дошки з переліком прізвищ героїв радянського союзу). Пам'ятник споруджено у 1971 році, з перенесенням останків невідомого солдата. У 1973 році проведена реконструкція. Залізобетон, метал. Розташований на пр. 12 грудня, на узвозі.

Пам'ятник на честь загиблих у роки Великої Вітчизняної війни льотчиків-земляків. Військовий літак "Міг-17", встановлений на постаменті. Постамент - заввишки 11 м, метал. Архітектори - Фуксов В.М., Юрчук Е.М., Е.М. Пам'ятник споруджено у 1975 році на перехресті вул. Орджонікідзе та пр. Пролетарського.

Пам'ятний знак Руднєвій Є.М. - Герою Радянського Союзу. Встановлений у 1984 р. на фасаді будівлі Палацу піонерів (зараз Центр дитячої та юнацької творчості) ім. Є. Руднєвої, пр. Праці, 24/56. Руднєва Євгенія Максимівна (1921-1944) - льотчиця, народилась у Бердянську, навчалась у Московському державному університеті, мріяла стати вченим-астрономом. З початком Великої Вітчизняної війни добровольцем пішла на фронт, закінчила льотні курси, зробила 645 бойових вильотів. Загинула в одному з повітряних боїв біля Керчі. Ім'ям Жені Руднєвої названо малу планету №1907, яку відкрили вчені Кримської астрофізичної обсерваторії.

Пам'ятник Осипенко П.Д. - льотчиці, Герою Радянського Союзу. Встановлений у 1953 р. на Привокзальній площі (пр. Пролетарський). Осипенко Поліна Денисівна (1907-1939) - військова льотчиця, народилась у с. Новоспасівка (з 1939 р. - с. Осипенко Бердянського району). Встановила 5 міжнародних жіночих рекордів, учасниця героїчного безпосадочного перельоту за маршрутом Москва-Комсомольськ-на-Амурі. Загинула при випробувальному польоті. На її честь Бердянськ з 1939 по 1958 роки носив назву місто Осипенко.

Пам'ятник Шмідту П.П. керівнику повстання матросів на крейсері "Очаків" у 1905 році. Висота постаменту 4,72 м. Встановлений у 1973 році у парку ім. Шмідта, у 2007 році проведено реконструкцію прилеглої території. Шмідт Петро Петрович (1867-1906) - син начальника міста та начальника Бердянського морського порту Шмідта П.П., мешкав у Бердянську з 1867 по 1880 роки, навчався у чоловічий гімназії. Пізніше закінчив Санкт-Петербурзьке Морське училище. Морський офіцер. Після поразки Севастопольського повстання був засуджений царським урядом до страти.

Пам'ятний знак на честь капітана ІІ рангу Критського М.Д. Гранітний постамент знаку у вигляді циліндричної колони - пристосований вал бумагоробної машини ("Південгідромаш"). Прилегла територія знаку викладена старою гранітною бруківкою, якою замощувались вулиці Бердянська у ХІХ ст. Пам'ятний знак встановили майстри ТОВ "Агросоцжилбуд". У 1824 р. Критський Микола Дмитрович обстежив акваторію північної частини Азовського моря і запропонував місце розташування майбутнього порту у Бердянській затоці.

Пам'ятник "Пушка. Чавун, постамент - граніт. З колекції краєзнавчого музею. Найстаріший пам'ятник міста. На постаменті - недіюча пушка з затопленого військового російського корабля "Боєць" часів Кримської війни (1853-1856). У 1855 р. в акваторії Бердянської затоки були затоплені за наказом командуючого Чорноморським флотом чотири російські військові кораблі, щоб заступити шлях кораблям англо-французької ескадри. Пушка вийнята з моря у 1863 р. мешканцями Бердянська та встановлена як пам'ятник у міському сквері. На одній з листівок початку ХХ ст. з видами старого міста зображено пушку на постаменті, на якому напис - (рос.): "Вынута из моря местными обывателями Бердянска". У 1950-ті роки пушку перенесено до будівлі краєзнавчого музею на вул. Перемоги. У 2000 р. знову перенесена та встановлена на реконструйованому проспекті Леніна.


Малі архітектурні споруди

Сонячний годинник Бердянськ. Діаметр - 6 м, висота стрілки-стели - 3,3 м. Циферблат виконано в техниці флорентійської мозаїки (малюнок складається мармуровими плитками різного кольору). 2001 р. Приморська площа.

Хрест, встановлений на честь святкування 2000-річчя різдва Христова. Урочисто відкритий у дні священної святкової Пасхи 2001 року на пр. Леніна.

Архітектурна композиція - фонтан з бронзовим макетом Бердянської коси. Бронзові деталі макету вилито на заводі "Південгідромаш". Облицювання фонтану, шар (діаметр - 1,6 м, вага - 7 т) вироблені на Янцівському гранітному кар'єрі (Запорізька обл.). В будівництві приймали участь Марченко В.К., Дишкант К.І., бердянські підприємства ТОВ "Бердянськцивільпроект", "Наша майстерня", ЧП Педашенко Ю.А. Спорудження почалось у 2005 році, відкрито у 2007 році до 180-річчя Бердянська. Вул. Горького.

Скульптура "Хлопчик-рибалка". Скульптору позував його син. Виготовлено на заводі "Південгідромаш". Бронза (690 кг), висота - 1,85 м. 2004 р. вул. Горького, набережна.

Композиція "Щасливе дитинство" (дитячий велосипед). Відкрито 1 червня 2008 року до Міжнародного Дня захисту дітей. Встановлено за кошти підприємця Є. Попова.

Жартівливе "Крісло матеріалізації бажань". Виготовлено майстрами бердянського підприємства "Місто майстрів". 2007 р. Приморська площа. Спочатку крісло було виготовлено з темно-рожевого граніту у 2001 р. Після руйнування крісла взимку 2007 р. встановлено металеве.

"Пам'ятник" Жабі - оригінальний символ-нагадування та висміювання одного з людських пороків - заздрості. Автори проекту та фінансове забезпечення - Є. Червоненко, В. Баранов, Е. Телегуз, В. Котляр. Виготовлений майстрами заводу "Південгідромаш" з бронзи (250 кг). Постамент з сірого граніту. Висота з постаментом - 1,8 м. 2007 р. Перехрестя вул. Горького і вул. Першотравневої, набережна.

"Пам'ятник Бичку-годувальнику". Виготовлений на заводі "Південгідромаш". Встановлений у 2001 р. на Приморській площі. Метал (мідь і алюміній) для виплавлення бронзи був переданий в дар Бердянську заводом "Спецлиття" (м. Дніпропетровськ). Пам'ятник вироблено на заводі "Південгідромаш".

Скульптури "Леви". Виготовлені на Шахтарському камнепереробному заводі (Донецька обл.). Встановлені у 2001 році на Приморській площі силами бердянський підприємств "Рембудсервіс-4", "Шляховик"

Скульптура "Сантехник". Автор ідеї - колишній міський голова Баранов В.О., який побачив подібну малу архітектурну споруду у столиці Швеції - Стокгольмі. Ідею втілив член НСХУ, бердянський художник і скульптор Миро ненко М.Т. Фінансове забезпечення - підприємець Уманський Л. Вироблений на заводі "Південгідромаш". Встановлений у 2003 році на Приморській площі.

Скульптурна група "Діти" лейтенанта Шмідта". Жартівлива композиція зображую Остапа Бендера і Шуру Балаганова, літературних героїв романів "Золоте теля", "Дванадцять стільців" (автори - Ільф і Петров). Безпринципні, але веселі, привабливі шахраї прикриваючись ім'ям легендарного лейтенанта Шмідта, видаючи себе за його "дітей", намагались виманити гроші в одному з державних закладів. Ім'я керівника Севастопольського повстання П.П. Шмідта після його загибелі у 1906 році було дуже популярним в Росії, а пізніше у Радянській державі. У 20-ті роки ХХ ст. були факти використання пройдисвітами його популярності для досягнення своїх меркантильних цілей. Саме ця ситуація кумедно відображена в романі "Золоте теля". Трагічне і смішне завжди поруч, тому й розташувались у парку неподалік від погруддя П.П. Шмідта його так звані веселі "діти".

Скульптурна композиція "Дачники". Виготовлено на заводі "Південгідромаш". Висота з постаментом - 2,5 м. Встановлено у 2005 р. пр. Праці, біля Центрального ринку.

"Пам'ятник зламаний милиці". На залізобетонному постаменті встановлено стилізований силует людини, яка тримає над головою зламану милицю. На постаменті слова українського письменника Остапа Вишні: "Приїздить людина на милицях, а за півтора місяця лікування, прощаючись з курортом, дарує милиці курортові й садить … гопака". Встановлено у 2007 р. біля Інституту фізичних методів лікування на території санаторію "Бердянськ".

"Пам'ятник комару-звонцю". Встановлений у 2007 р. біля офісу ЗАТ "Приазовкурорт", вул. Котляревського. Скульптурна композиція зображує збільшений у тисячу разів макет комара в очереті, над раковиною перламутрового молюска. Личинка комара (мотиль) сприяє регенерації лікувальної грязі на курорті.

Скульптурна композиція "Гармонія любові". Встановлено у 2007 р. біля санаторію "Лазурний". Композиція - у вигляді символічного великого серця з графічними знаками чоловічої та жіночої статі та маленьке серце, як частинка батьківського серця. Споруда символізує успіхи у лікуванні безплідності лікувальними грязями на Бердянському курорті, що надає радість материнства та батьківства багатьом пацієнтам.

Пам'ятний знак "Слава курорту!" (виноградна лоза). Встановлено у 2007 р. біля ПК "Приазовкурорт", вул. Котляревського. На кожному виноградному листі вигравірувані прізвища людей, які внесли найбільший внесок в розвиток курорту "Бердянськ".


Історико-архітектурні споруди

Житловий будинок купця Ісаєва, поч. XX ст. Житловий будинок купця, торговця лісом, судновласника Ісаєва Кузьми Костянтиновича. У 1911 р. у будинку тимчасово жили мати і сестра Ульянових (Леніна) - засновника Радянського Союзу. У 40-50 роки ХХ ст. - житловий будинок, у 70-90 роки ХХ ст. - "Курортпромторг", міське управління торгівлі. На сьогодення - адміністративна будівля ВАТ "Польот".

Житловий будинок хліботорговця Куппа. Ім'я одного з багатьох негоціантів Куппа було відоме у Бердянську з 30-тих років ХІХ ст. Він був найбільший постачальник зернових з Бердянського порту за кордон на протязі 30-60 років ХІХ ст. В одному з його будинків по вул. Гоголівській (зараз - Ульянових) у червні 1911 р. тимчасово проживала мати та сестра В.І. Леніна - Ульянови Марія Олександрівна та Ганна. У 70-90-тих роках ХХ ст. у будинку розташовувався музей Ульянових. На сьогодення - міський Центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.

Будинок міського 4-класного училища, 1911р. Міське початкове двокласне училище відкрито у Бердянську з 1873 р. Училище закінчили відомі діячі української культури, наші земляки: письменник, поет, публіцист Т.А. Зіньковський та етнограф В.Г. Кравченко. На початку ХХ ст. для училища, яке на той час було вже 4-класним, побудовано власну будівлю. З 1916 по 1919 роки - Вище початкове училище з 6-річним терміном навчання. З 1920 по 1941 роки - семирічна трудова школа №1 ім. І-ї Бердянської ради. Після Великої Вітчизняної війни до 1987 року - середня школа №16. На сьогодення - учбовий корпус №5-а Бердянського педагогічного університету.

Будинок Бердянської чоловічої гімназії. У 70-ті роки ХІХ ст. у гімназії навчались всесвітньо відомий бактеріолог Хавкін Володимир Ааронович та керівник Севастопольського повстання матросів 1905 р. Шмідт Петро Петрович. У квітні 1918 р. в будинку знаходився опорний пункт членів Першої (більшовицької) Бердянської Ради. На сьогодення - 1й учбовий корпус Бердянського державного педагогічного університету. Біля головного входу до корпусу встановлені бюсти Хавкіна В.А. і Шмидта П.П. Автор - бердянський скульптор Генерозов І.І. (1949-2007).

Будинок Бердянської земської управи (з 1871 р. по 1918 р.). Бердянське повітове земство як орган місцевого самоврядування у другій половині ХІХ ст. - поч. ХХ ст. досягнуло великих успіхів у розвитку початкової освіти, економіки, транспорту Бердянського повіту та м. Бердянська. У 1900 р. Бердянське земство приймало участь у Всесвітній виставці у Парижі, де демонструвало досягнення Російської імперії у розвитку освіти. Бердянська земська та міська управи разом вирішували соціальні та господарчі проблеми повіту і міста. Будинок земської управи зображено на плані міста Бердянська, що друкувався у 70-ті та 90-ті роки ХІХ ст. На плані надруковані також види Бердянської пристані, католицького храму, Вознесенського собору. З чотирьох зображених споруд - на сьогодення збереглась лише будівля земської управи. Після встановлення радянської влади (20-30-ті роки ХХ ст.) - земельний відділ та відділ освіти. 12 грудня 1920 р. у будинку знаходився оборонний пункт червоних бійців проти загону Н.Махна, який у цей день на декілька годи захопив Бердянськ. Після тривалої атаки на будинок махновці змушені були відступити. В цей же день загін Махна покинув місто. Після Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років будинок як адміністративна будівля вже не використовувався, був перетворений як гуртожиток Першотравневого заводу. На сьогодення - житловий будинок.


Традиційні свята та фестивалі

1. Міський фестиваль народної творчості «Зорецвіт»

2. Регіональний фестиваль національних культур «Джерела рідного краю”

3. Міський фестиваль молодих естрадних виконавців «Фортуна»

4. Всеукраїнський фестиваль молодих виконавців джаза «Джаз-Форум»

5. Всеукраїнський фестиваль дитячої творчості «Топ-Топ»

6. Всеукраїнський телевізійний фестиваль дитячої і юнацької творчості «Азовскі вітрила»

7. Регіональний молодіжний фестиваль хіп-хоп культури «Водоворот»

8. Міжнародний фестиваль виконавців східного танцю «Экспрессия востока»

9. Бердянський Міжнародний кінофестиваль

10. Міжнародний фестиваль спортивного бального танцю «Бердянский бриз»

11. Міжнародний пленер ім. І. Бродського «Художник і місто»


Оздоровчі заклади

Перелік оздоровчих закладів у м. Бердянськ