напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Місто-курорт Бердянськ

Бердянськ - це місто, в яке туристи перш за все приїжджають відпочивати на морі. Місто пов’язане залізничним сполученням з Запоріжжям, Дніпропетровськом, Києвом, Москвою. Через нього курсує велика кількість автобусів зі всієї України.

Природа створила тут унікальні умови для відпочинку і оздоровлення: лагідне Азовське море, води якого влітку прогріваються до 26 градусів тепла, кілометри чистих мілкопіщаних пляжів, сульфідно-мулові грязі і мінеральні хлоридно-натрієві йодобромні підземні води, до складу яких входять органічні і неорганічні речовини, ферменти та вітаміни. Навіть в морській воді міститься понад 100 хімічних елементів, що під час купання потрапляють до нашого організму, даруючи йому ті речовини, які він потребує.

Зараз в курортній зоні і на Бердянській косі працюють санаторії, бази відпочинку, пансіонати, дитячі оздоровчі заклади, що одночасно здатні прийняти більше 30 тис. осіб.

У 2002 році Бердянському курорту виповнилося 100 років. Однак історія самого міста розпочалася куди раніше…

Сьогодні всі центральні вулиці Бердянська ведуть до порту. І це не випадковість, адже саме морський порт став тим зернятком, з якого виросло чудове місто.

З самого початку місцем для будівництва порту було обрано гирло річки Обіточної (сучасне місто Приморськ). Але незабаром його довелося змінити на більш придатне. Так, у 1827 році пристань було споруджено у Бердянській затоці. Навколо причалу одразу почали селитися люди, виникло невеличке поселення.

Авторитет нового порту зростав шаленими темпами. Вже в 1835, дев’ятому році свого існування, Бердянськ отримав статус міста, а в 1842 році став центром повіту.

Теперішнім плануванням міста бердянці мають завдячувати проектувальникам Одеси. Саме вони у 1862 році склали генеральний план міста Бердянська, припинивши тим самим безсистемну забудову його центру.

У другій половині ХІХ ст. в місті почали з’являтися невеликі промислові підприємства, як то завод Д. Грієвза, заводи сільськогосподарських машин Шредера та Матіаса, пивоварний завод Феттера та інші. В цей час у місті працювали три бібліотеки, чотири книгарні, виходили дві газети, діяли водопровід та вуличне освітлення. У 1899 році Бердянськ був з’єднаний залізничним сполученням зі станцією Чапліно. Відтак, морський порт отримав нові перспективи розвитку.

В радянські часи Бердянськ розвивався як курортно-промислове місто, а його населення виросло майже вп’ятеро, сягнувши близько 130 тис. чоловік.

Улюбленим місцем відпочинку у Бердянську були і залишаються пляжі. Центральний пляж № 1, що розкинувся вздовж набережної від порту до Приморської площі, приваблює не тільки зручним «центральним» місцем розташування, але й розвиненою інфраструктурою. Пляж № 3 чудово підходить тим, кому до вподоби купатися в затінку могутніх тополь і акацій, милуючись дивовижними панорами порту і набережної. Одним великим пляжем є весь східний та південний береги Бердянської коси (а це близько 20 км). Найчистіше море саме тут. Прихильникам розваг на воді слід відвідати найбільший в Україні аквапарк «Мис Доброї Надії», що розташований на самому початку Бердянської коси.

Помилуватися містом з моря можна, стоячи на палубі невеличкого катеру, що постійно курсує між портом і причалом на Бердянській косі.

Однак, не тільки пляжами приваблює сьогодні Бердянськ туристів. Культурно відпочити можна і в п’яти музеях міста. Чудовим знайомством з Бердянськом стане відвідання Музею історії міста, що знаходиться неподалік від автостанції (вул. Дюміна, 15). Дізнатися про видатних бердянців, історію та природу Приазов’я, а також побачити інтер’єри традиційних сільських хат ХІХ ст. можна в Бердянському краєзнавчому музеї (пр. Перемоги, 14). Легендарній родині Шмідтів присвячений меморіальний будинок-музей П.П. Шмідта (вул. Шмідта, 8). Майже на самій набережній розташувався невеликий музей «Подвиг» (вул. Свердлова, 10). Зануритися у світ зображального мистецтва і малої пластики краще всього у художньому музеї ім. І. Бродського (вул. Маркса, 29).

Багато емоцій і приємні враження всім членам родини подарує приватний бердянський зоопарк. Окрім ведмедів, левів, пум, мавп, верблюдів, дикобразів та всіляких видів птиці, тут присутні і рідкісні види тварин, такі як амурські тигри і леопарди. Відвідувачі за помірну плату зможуть пригостити тварин чимось смачненьким.

Є в Бердянську і свої архітектурні перлини. Одна з найдавніших споруд міста і сьогодні радує око і, більш того, приносить велику користь всім, тим «хто в морі». Це 23-метровий Нижньобердянський маяк. Його восьмикутна башта з червоною смугою посередині була зведена ще в 1837 році. У 1883 році він став одним з перших електричних маяків Росії.

У 1869 році для захисту порту і міста від хвиль було споруджено хвилелом, довжиною 640 м. Ця кам’яна споруда з двома баштами по краях і зараз прикрашає вхід у порт.

Казковий замок нагадує будівля Бердянського державного педагогічного університету (1876 р.), що розташована через дорогу від парку П. Шмідта. Давниною віє від караїмської кенаси 1850 року і від фамільного склепу-каплиці негоціанта Константинова на Кобозевій горі.

Після насиченого дня відпочинку, проведеного на пляжах і в музеях, непогано було б прогулятися оновленим проспектом Леніна, сфотографуватися на Приморській площі, або посидіти на фігурній лавочці на набережній, проводжаючи за обрій яскраве сонце. Тут вашу увагу обов’язково привернуть пам’ятники «Бичку-годувальнику», «Сантехніку», «Щасливому дитинству», «Рибачок», «Крісло бажань», а також оригінальні фонтани і фонтанчики. На набережній в чисельних сувенірних кіосках можна придбати якусь дрібничку на згадку про незабутній відпочинок.

Бердянськ широко відомий і своїми фестивалями, яких в рік проходить не менше десяти. Це, перш за все, Міжнародний кінофестиваль «Бригантина», «Рок-н-рол слов’янської душі», музичний фестиваль «Солнцепек», «Зорепад», «Азовські вітрила», міжнародне зібрання байкерів «З мотоциклом по життю» та інші.

Поняття «курортний сезон» в Бердянську не існує. Атмосфера святковості та непересічності тут не закінчується ніколи. Тому немає значення коли сюди краще приїхати, бо тут завжди раді гостям.

Туристична інфраструктура Бердянська


Відділ культури Бердянської міської ради:

Чернєва Олена Дмитрівна

71112, м. Бердянськ, пр. Перемоги 3; тел. (253)3-56-35(ф)