напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Відкриття виставки «Запоріжжя на зламі імперій 1914-1921 рр.»

30.09.2016

29 вересня 2016 р. в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка «Запоріжжя на зламі імперій 1914-1921 рр.»

Вона присвячена подіям, що відбувалися на території нашого краю під час Першої світової війни та національно-визвольних змагань українського народу.

19 липня 1914 року (2 серпня за новим стилем) розпочалася Перша світова війна. Військові дії безпосередньо не відбувалися на території Запорізького краю, але їх відлуння мали відчутний вплив на політичне, економічне та громадське життя Олександрівська. З перших днів війни було розпочато масову мобілізацію. Вже в серпні мобілізовано близько 5 тис. чоловік. В експозиції представлені фотографії наших земляків-воїнів, зброя, екстрений випуск газети «Александровский вестник», форма солдата російської армії (реконструкція).

Політична та економічна кризи спричинені війною призвели до зубожіння населення і, як наслідок, активізації діяльності різних політичних партій про що свідчать агітаційні листівки, матеріали виборів до міської думи. Вперше в музеї представлені документи і фотографії, які висвітлюють діяльність українських органів влади та Українських січових стрільців. В експозиції форма сотника УСС Дмитра Вітовського (реконструкція). В нашому місті стрільці перебували майже два місяці. За цей час вони розгорнули широку культурно-освітню, державотворчу діяльність: викладали на курсах українську мову, займалися упорядкуванням бібліотеки «Просвіти», заснували тижневик «Січ», організовували читальні, освітні гуртки, театральні вистави. З метою вшанування полеглих запорозьких козаків 29 червня 1918 року Українські січові стрільці спільно з козаками 2-го Запорозького пішого полку встановили залізний хрест на о. Хортиця, який був освячений панотцем Миколою Мошнягою. 

Значне місце на виставці займають матеріали присвячені діяльності селянського повстанського руху під керівництвом Н. Махна, більшовиків та білогвардійців. В експозиції представлені експонати із фондів Запорізького обласного краєзнавчого музею та приватної колекції Л. Г. Петрашина. Колектив музею висловлює подяку за надану консультативну допомогу у створені експозиції заступнику директора з наукової роботи Військово-історичного музею України Я. Тинченку, кандидату історичних наук, дослідниці історії національно-визвольних загань в Україні Т. Осташко та засновнику і голові Львівського товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» Л. Горбачу.ерівником Товариства пошуку жертв війни «Пам’ять» 

Художньо-оформлювальні роботи по створенню нової музейної експозиції виконані фахівцями ПП «АА Тандем». Її презентацію прикрашував своїм співом лауреат Міжнародних конкурсів вокальний ансамбль «Viva del canto» (керівник О. Братцева) Запорізького музичного училища ім. Платона Майбороди.