напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Музейників області запросили долучатися до всеукраїнської патріотичної акції

17.09.2016

16 – 17 вересня у Запоріжжі за ініціативи ВМГО «Асоціація інтернів Верховної Ради України», за підтримки Міністерства молоді та спорту України, за участі Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації, Запорізького національного університету і Національного заповідника «Хортиця» відбувся науково-практичний семінар «Державний Прапор – від княжих часів до сьогодення» в рамках всеукраїнської патріотичної акції «Історія прапорів України – княжі, козацькі, мілітарні та Державний Прапор». Семінар відбувся на базі провідного музейного закладу області — комунального закладу «Запорізький обласний краєзнавчий музей» Запорізької обласної ради.

Про Всеукраїнську патріотичну акцію «Історія прапорів України – княжі, козацькі, мілітарні та Державний прапор» в своїй доповіді розповіла представник Асоціації інтернів Верховної Ради України Наталія Іванченко. Вона виклала мету і основні ідеї проекту та акцентувала увагу учасників семінару на необхідності поліпшення справи виявлення, збереження та візуалізації історичних і сучасних українських прапорів у військово-патріотичному вихованні суспільства, а особливо молоді.

Із ґрунтовною доповіддю «Військові прапори в системі козацьких клейнодів української Гетьманської держави XVII – XVIII ст.» виступив С. Білівненко — голова правління Запорізького наукового товариства ім. Я. Новицького, к.і.н., доцент кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін ЗНУ.

Про виникнення козацьких прапорів та про долю прапора гетьмана Мазепи, розповіла головний зберігач фондів Національного заповідника «Хортиця» Ольга Борисенко у доповіді на тему «Козацькі прапори. Прапор гетьмана Мазепи», що зберігається у Харьківському історичному музеї. Слухачі мали змогу не тільки почути, а і побачити історію цього унікального, одного з трьох збережених гетьманських прапорів.

Історію виникнення прапорів Революційної Повстанської Армії України Нестора Махна у своїй доповіді підняв запорізький історик Юрій Кравець. Оригінали махновських стягів зберігаються сьогодні у Києві в Національному музеї історії України.

Завданням музейних закладів області і України у світлі реалізації проекту ВМГО «Асоціації інтернів ВР України» «Історія прапорів України: княжі, козацькі, мілітарні та Державний прапор» була присвячена доповідь заступника директора з наукової роботи КЗ «Запорізький обласний краєзнавчий музей» ЗОР, д.і.н., професора Г. Шаповалова. Зокрема, доповідач розповів історію унікального прапора-молитви, який зберігається у Львівському історичному музеї. Виготовлений у 1947 р. руками Теодори Підляшецької для синів, що пішли воювати в УПА за свободу України, прапор пройшов бої і криївки, полон і заслання до таборів ГУЛАГ. 1953 р. звільнений вояк Іван Підляшецький разом із прапором повернувся додому до матері. Багато років реліквія таємно зберігалася у сім`ї, а 2003 р., на прохання матері була передана до музею.

Символіку сучасного запорізького козацтва представив у своїй доповіді історик, начальник оперативного штабу козацтва, заступник голови Запорізької обласної координаційної ради з питань крозацтва Дмитро Сухінін.

Про державотворчу та міліарну складову у нинішніх гербі та прапорі Запорізької області розповів їх автор — відомий український художник, геральдист Віталій Пилипенко.

У семінари взяли участь запорізькі вчені-історики, працівники музеїв і заповідників, представники громадських організацій, козацьких організацій.