напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

День Герба і Прапора Запорізької області в музеї

29.07.2016

27 липня 2016 року в комунальному закладі «Запорізький обласний краєзнавчий музей відбувся захід  присвячений 15-тій річниці Герба і Прапора Запорізької області. Проводився він з ініціативи Запорізької дирекції УДППЗ «Укрпошта» за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігії Запорізької ОДА. 

Головною подією заходу стало введення в дію постійно діючого календарного штемпеля «Запоріжжя – край козацький». Його було виготовлено підприємством поштового зв’язку «Укрпошта» з нагоди 15-річного ювілею головних геральдичних символів Запорізького краю.

Під час заходу, автор Герба и Прапора Запорізької області, український художник, монументаліст, реставратор, член Союзу дизайнерів України  Віталій Пилипенко Віталій розповів про обставини за яких став переможцем у конкурсі проектів герба і прапора. Автор нагадав, що на малиновому полі Герба зображений козак із шаблею на лівому боці та рушницею на лівому плечі. Клейноди символи козацької епохи, вказують на те, що запорізька земля успадкувала принципи демократії, які були властиві Запорізькій Січі. Булава вказує на владу Президента – глави Держави, гаранта державного суверенітету і територіальної цілісності України. Пернач символізує виконавчу владу на місцях, бунчук – взаємодія між усіма гілками влади в області, литаври – символ народного волевиявлення. Герб виконаний золотом та  глазур’ю.

Про важливість подій липня 2001 року, коли обласна рада прийняла нову, історично достовірну для нашого краю, регіональну символіку сказав у своєму виступі голова координаційної ради з питань козацтва при Запорізькій ОДА, заступник Головного отамана України Дмитро Сухінін. Президент ВГО Всеукраїнської федерації «СПАС» Олександр Притула наголосив на важливості використання обласної геральдичної символіки, як традиційної козацької у патріотичному вихованні молоді та поділився досвідом такої роботи у організації яку він створив та очолює багато років. Заступник директора Запорізького обласного краєзнавчого музею з наукової роботи, професор Георгій Шаповалов звернув увагу на унікальність композиційного змісту Герба області та його зображенні на обласному Прапорі. Вона полягає у тому, що головне зображення на них  фігури «козак з самопалом», що стоїть на варті,  вперше згадується в джерелах у 1576 році, а з`являється на печаті у 1592 році. У якості українського національного гербу на печатках і прапорах  він використовувався більше як 400 років. 

Це про нього ще у 1710 році у своєму літописі написав Григорій Грабянка:


Війська Запорозького воїн знаменитий 

Щохвилини ладен край свій боронити,

І хоч супостата не зрить пред собою,

Однак зброя завжди готова до бою.

У повсталих сила полягає в тому,

Що боронять волю батьківського дому.

В першу-ліпшу хвилю стануть проти злого,

Щоб не зріть в неволі нікого живого.

Бо відомо здавна - справа пастуха

Від отари гнати хижого вовка.


Завдячуючи таланту автора герба та своєчасному порозумінню різних гілок обласної влади і запорізької громади у 2001 році,  останні 15 років цей легендарний і оспіваний у віках герб є головним символом нашого краю. 

Заступник директора Запорізької дирекції УДППЗ «Укрпошта» Олександра Фокіна,  звернувши увагу присутніх на те, що Запорізька область одна з перших в Україні затвердила свої Герб і Прапор, які фахівці з геральдики оцінюють як одні із кращих в країні серед обласних, запросила присутніх до урочистого погашення постійно діючого календарного штемпеля «Запоріжжя – край козацький». Разом з нею у історичній події взяли участь Віталій Пилипенко, Дмитро Сухінін та Олександр Притула.

Також, Олександра Фокіна передала Запорізькому обласному краєзнавчому музею, від керівництва Запорізької дирекції УДППЗ «Укрпошта», сучасні поштові раритети: ексклюзивні марки та конверти із зображеннями видатних людей, місць та подій пов’язаних із Запоріжжям та Запорізькою областю.