напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Відродження «Садиби Попова» можливе за умови співпраці науковців, посадовців і депутатів

01.03.2016

Про підсумки роботи і перспективи розвитку видатного архітектурного пам’ятника нашої області - музею-заповідника «Садиба Попова» говорили під час брифінгу в прес-центрі облдержадміністрації.

Спершу директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко розповів про підсумки діяльності галузі культури та курортно-туристичної сфери у 2015 році і акцентував увагу на тому, що в минулому році було профінансовано п’ять програм у галузі культури, серед яких і програма розвитку «Садиби Попова».

-   На реконструкцію цього архітектурного пам’ятника, який без перебільшення є одним із знакових туристичних і культурних центрів нашої області, у минулому році в рамках програми реконструкції і відновлення цього об’єкта було виділено 550 тисяч гривень. І це вперше за останні п’ять років. Сьогодні стан музею-заповідника критичний, і ми маємо врятувати цей об’єкт, зробивши його потужним туристичним і культурним центром. На реставраційні роботи необхідні суми в 30-40 мільйонів гривень. Зрозуміло, що для бюджету це наднавантаження. Тому ми звертаємося за допомогою до іноземних колег, які погоджуються підтримати цей проект – відродження нашої «Садиби Попова». Однак для того, щоб залучити інвестиції, нам необхідно мати проектно-кошторисну документацію. На її виготовлення (до речі, виготовляти документацію буде державне підприємство, а не приватники) потрібна сума в 4 мільйони гривень. Ці кошти ми просимо в депутатського корпусу, і маємо сподівання, що отримаємо порозуміння з народними обранцями в цьому питанні. Коли документація буде розроблена, ми матимемо змогу вийти на державний і міжнародний рівень, отримати гранти, інвестиції, спонсорську допомогу на відродження музею-заповідника. Попередню згоду на надання допомоги вже дав уряд Німеччини, а також підтримати проект готові Рада Європи й уряд США, - зазначив Владислав Мороко.

-   Садиба дворян Попових була побудована в другій половині ХІХ століття. Ця споруда є одним з небагатьох замкових комплексів, уцілілих до нашого часу. У Запорізькій області збереглося не так багато архітектурних пам'яток, - повідомив директор Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова» Валерій Стойчев.

Як повідомив директор музею-заповідника, за минулі два роки, не зважаючи на складну ситуацію в країні, працівникам цього закладу вдалося збільшити потік туристів, започаткувати і продовжувати такі успішні проекти, як «Тури вихідного дня», «Музей під відкритим небом», «Робота з підземеллями», а також постійно співпрацювати з археологами і науковцями, розширювати музейні експозиції, проводити екскурсії, виставки.

Сьогодні є великий потенціал використання підвальних споруд палацового комплексу, дослідження вцілілих приміщень як додаткового музейного простору. На сьогодні вже розроблений проект створення «Музею під відкритим небом» - на виявлених підземних приміщеннях зруйнованого палацу.

У музеї-заповіднику розпочато реекспозицію. Вже проведено облаштування виставкової зали з подальшим пристосуванням в якості конференц-залу. Наступним планується оформлення інтер’єрної кімнати в стилі кінця ХІХ століття, а також освітлення та облаштування підвальних приміщень, для проведення тематичних екскурсій.

-   Цими днями ми відзначаємо два роки Революції Гідності. І варто сказати, що відродження Нації неможливе без відродження культури і об’єктів, які якнайкраще презентують історичне багатство нашої області і приваблюють туристів. Тому маємо надію, що ми отримаємо підтримку депутатського корпусу в реалізації цього знакового проекту, - висловив сподівання Владислав Мороко.