напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Кошти, вкладені в туристичні об’єкти, повернуться в бюджет від туристів

27.01.2016

У цьому впевнений директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко, про що заявив на брифінгу журналістам, присвяченому підбиттю підсумків діяльності галузей культури за 2015 рік.

Посадовець відзначив загалом позитивну динаміку фінансування галузі.  Так, загальна сума видатків по галузі культури за 2015 рік склала 365,4 млн. грн., у тому числі 98,2 млн. грн.. – з обласного бюджету. На 2016 рік в обласному кошторисі передбачено 115,2 млн. грн., що на 17,3% більше, ніж у 2015 році.

-  Цих коштів вистачає в основному на утримання закладів, хоча програмами передбачено більші суми. Серед депутатів є розуміння, що в культурні, туристичні об’єкти треба вкладати кошти, які потім повернуться в бюджет від відвідувачів і туристів, - зазначив посадовець.

За його словами, обласні театри й філармонія за минулий рік від основного виду діяльності отримали майже 7 млн. грн.. Зароблені кошти вони мають можливість спрямовувати на власний розвиток, тим самим заохочуючи більше прихильників.

Хоча не всі види культурної діяльності націлені на отримання прибутку. Наприклад, фестивальний рух, на думку Владислава Мороко, -  це засіб зробити імідж Запорізького краю більш привабливим. У минулому році їх було проведено понад 20. Зокрема, «Покрова на Хортиці» вперше тривав протягом тижня, а Новорічно-Різдвяний  -   взагалі щойно започаткований місячний марафон. Посадовець вважає, що цей рух треба розвивати, є креативні думки, наприклад, створити фестивальний простір у Запоріжжі – від площі Фестивальної до мерії. Загалом Департамент планує в цьому році започаткувати нові фестивальні проекти, зокрема фестиваль ландшафтних вистав.

Дуже важливим напрямком діяльності є вшанування пам’яті героїв АТО, учасників Майдану, підтримка української армії. Запоріжці першими організували виставку «Передчуття. Мистецька рефлексія до, під час і після Майдану 2013-14 років», першими випустили книгу розповідей учасників АТО. За словами Владислава Мороко, є плани на нові проекти і ця робота буде продовжуватися.

Довідково. У Запорізькій області налічується 1070 закладів культури: 3 заповідника, 23 музеї, 114 музеїв на громадських засадах, 3 обласних театри, філармонія, 2 вищих навчальних заклади І-ІІ рівнів акредитації, 65 шкіл естетичного виховання, 11 кінотеатрів, 500 бібліотек, 413 установ культури клубного типу, з них 75% - у сільській місцевості.

У 2015 році здійснено заходи щодо покращення матеріально-технічної бази закладів культури. У 10 обласних комунальних закладах культури виконано капітальні та поточні ремонти на суму 4 млн. 562 тис.грн., з них 695,9 тис. грн. – на поточні ремонтні роботи. 

Тривають роботи з реконструкції обласної філармонії. З виділених за проектом реконструкції 54,33 млн. грн. виконано роботи на загальну суму 29,8 млн.грн.

Обласні театри і філармонія за звітний рік провели 1330 вистав та концертів, які загалом відвідали 180,7 тисячі глядачів. Дохід від основного виду діяльності склав 6 млн. 988,7 тис. грн. Здійснено постановку більше 20 прем'єрних вистав та 5 театралізованих концертних проектів.

Мистецькою освітою в області охоплено 12549 осіб.

За минулий навчальний рік у 51 міжнародному та всеукраїнському конкурсах виконавської майстерності та образотворчого мистецтва 338 учнів посіли І місце та 17 учнів стали володарями Гран-Прі. У двадцяти обласних конкурсах, фестивалях, олімпіадах, пленері взяли участь 1622 учні та 382 викладачі, з них 323 учні та 51 викладач посіли призові місця.

Бібліотечним обслуговуванням охоплено 504,3 тис. чоловік, у тому числі 168 тисяч – у сільській місцевості. Бібліотечний фонд складає 8,3 млн. примирників. Протягом 2015 року надійшло 12 тис. 284 примірники за державними програмами.

Позитивний вплив на культурне життя області справляє фестивальний рух. За підтримки облдержадміністрації проведено понад 20 міжнародних, всеукраїнських та регіональних фестивалів.

Музеї і заповідники щороку відвідує понад 500 тис. чол., проводиться близько 10 тис. екскурсій та 300 нових виставок.

Протягом 2015 року Національний заповідник «Хортиця» відвідало 126,2 тис. відвідувачів, проведено 2,8 тис. екскурсій. Національний історико-архіологічний заповідник «Кам’яна Могила» відвідало 32,3 тис. відвідувачів, проведено 382 екскурсії. Василівський історико-архіологічний заповідник «Садиба Попова» відвідало 14,7 тис. відвідувачів, проведено 1,7 тис. екскурсій.

З метою вшанування пам’яті героїв АТО, підтримки української армії Департаментом організовано і проведено різнопланові заходи: виставки, виїзні концерти провідних артистів та творчих колективів обласної філармонії, благодійні акції. В обласному художньому музеї в лютому експонувалася виставка «Передчуття. Мистецька рефлексія до, під час і після Майдану 2013-14 років», а в листопаді презентовано однойменний каталог. В обласному краєзнавчому музеї створено експозицію «АТО: війна за незалежність», проводяться зустрічі з військовими «Дні Героя» тощо. Проведено обласний благодійний телевізійний марафон до Дня захисника України, під час якого зібрано благодійних внесків майже 0,5 гривень. Академічним обласним театром юного глядача проведено гастролі у мм. Краматорськ, Артемівськ, Слов’янськ Донецької області.

Для задоволення потреб в оздоровленні та відпочинку мешканців та гостей Запорізької області на території регіону знаходиться понад 550 закладів тимчасового розміщення, серед яких: 419 баз відпочинку, 30 закладів готельного типу, 26 оздоровчих центрів та комплексів, 25 санаторно – профілакторних закладів, 9 пансіонатів, 5 туристичних притулків, садиби сільського (зеленого) туризму 30 садиб, працюють 46 туристичних операторів області та понад 200 туристичних агенцій, функціонує 8 туристично-інформаційних центрів.

На території Запорізької області проживає понад 130 національностей та народностей. Зареєстровано 89 національно-культурних товариств. Для забезпечення ефективної взаємодії з ними створено Координаційну раду громадських об’єднань національних меншин при голові Запорізької облдержадміністрації,

У Запорізький області налічується 43 релігійні напрями і течії.

У 2015 році зареєстровано 19 статутів релігійних організацій та 11 змін і доповнень до статутів релігійних організацій. Крім того 3 статути зняті з реєстрації на прохання самих релігійних організацій у зв’язку з їх ліквідацією.

 

У 2015 році розглянуто 67 заяв на погодження та перебування іноземних релігійних діячів і надано погодження на перебування та діяльність 91іноземного релігійного діяча, погоджено проведення 3 масових заходів релігійних організацій області.