напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

В обласному музеї відкрилася виставка «Спротив геноциду»

27.11.2015

27 листопада 2015 р. напередодні Дня пам'яті жертв голодоморів у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка «Спротив геноциду». У відкритті взяли участь директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації Владислав Мороко та начальник Управління з питань внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю Олександр Зубченко.

Стендова виставка «Спротив геноциду» створена завдяки старанням співробітників Українського інституту національної пам’яті, Галузевого державного архіву Служби безпеки України, Центру досліджень визвольного руху, Громадського комітету із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932 – 1933 років в Україні. Вона демонструє докази опору, який чинило українське суспільство сталінському тоталітарному режиму у 1920 – на початку 1930 років. Саме страх перед українським визвольним рухом штовхнув Й. Сталіна і його оточення до вчинення злочину Голодомору-геноциду 1932 – 1933 років.

На 18 стендах виставки представлені унікальні документи та фото, що розкривають масштаби спротиву, його форми і методи. Значна частина документів оприлюднені вперше. Крім того, на виставці були представленні копії документів, що ілюструють рух спротиву натериторії Запорізької області з галузевого архіву Служби безпеки України, книги, а також предмети з теми.

Повстання 1930 – 1932 років поставили під загрозу реалізацію планів Сталіна. У 1930 р. в Україні відбулось понад 4 000 масових протестних виступів, у яких взяли участь близько 1,2 млн. осіб. За півроку 1932 р. ҐПУ зафіксувало 900 виступів, з колгоспів вийшли 41 200 селянських господарств, півтисячі сільських рад відмовлялися приймати плани хлібозаготівель.

Голодуючі селяни нападали на зерносховища, де зберігалось відібране зерно, саботували роботу колгоспів, а з посиленням свавілля та викликаного ним голоду, взялися за зброю: у 1932 році відбулося понад 1 000 актів збройного опору.

Режим боявся, що український спротив призведе до його падіння: адже у першому півріччі 1932 року 56 % протестних виступів у СРСР припадали на Україну. Тому диктатор завдав страшного удару у відповідь, яким став штучно організований голод.

Виставка триватиме в музеї протягом двох тижнів, після чого її зможуть побачити жителі районів Запорізької області.