напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Міжнародна наукова конференція “Підземний простір: освоєння, вивчення, вторинне використання”

29.09.2015

25-26 вересня в стінах Запорізького національного університету відбулась Міжнародна наукова конференція "Підземний простір: освоєння, вивчення, вторинне використання”. Проведення конференції стало можливим завдяки співпраці Європейського товариства екологічної історії, Запорізького національного університету, Василівського історико-архітектурного музею-заповідника "Садиба Попова” та Запорізького наукового товариства ім. Я. Новицького. 

Метою проведення заходу було висвітлення екологічної історії підземелля в Україні та за її межами. Примітно, що це була перша в Україні конференція з екологічної історії. Екологічна історія (environmental history) – це перспективний і новий напрям історичних досліджень, покликаний вивчати взаємодію людини і навколишнього природного середовища в історичній ретроспективі. Екологічна історія дозволить розширити кордони нашого розуміння про місце і роль людської цивілізації в житті планети та роль планети в розвитку цивілізацій. 

Необхідно зазначити, що окрім істориків, до роботи в конференції долучилися представники й інших дисциплін: археологи, архітектори, географи, ботаніки, спелеологи, геологи, соціологи, філософи, наукові працівники музейних установ та інші. До того ж конференція зібрала не тільки науковців, а й практиків, робота яких безпосередньо стосується підземель. Така міждисциплінарність забезпечила активну співпрацю учасників конференції, жваві дискусії та обмін досвідом. Конференція зібрала представників з різних регіонів України, які представляли такі міста, як Київ, Одеса, Львів, Харків, Херсон, Чернігів, Полтава, Запоріжжя, Переяслав-Хмельницький, Кривий Ріг, Красноармійськ, Бердянськ. Заочно в роботі конференції взяли участь дослідники з Польщі, Росії, Великобританії, Німеччини, Оману.

Перший день конференції передбачав роботу пленарного засідання та секційних засідань. На пленарному засіданні виступили з вітальним словом представники адміністрації Запорізького національного університету – проректор з наукової роботи Г.М. Васильчук, декан історичного факультету В.І. Мільчев, з доповідями – інші співорганізатори конференції – А.Г. Олененко, В.М. Стойчев, а також гості з інших міст – А.В. Красножон (Одеса), І.І. Мойсієнко (Херсон). 

Секції були присвячені історії та сучасності підземного простору та складалися з п’яти тематичних панелей, які висвітлювали практики освоєння та використання підземного простору, поховальну культуру та ритуальні послуги, наукове вивчення підземель, музеєфікацію підземного простору, під час яких учасники конференції представили результати своїх досліджень. 

Другий день пройшов у м.Василівка в історико-архітектурному музеї-заповіднику "Садиба Попова”. Учасники мали змогу ознайомитися з комплексом та його підземеллям у ході екскурсії, проведеної директором музею-заповідника В.М. Стойчевим. Окрім того, відбулося засідання круглого столу, присвяченого туристичному потенціалу підземного простору України, в якому взяли участь не тільки учасники конференції, а й представники туристичних агентств та департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації. Доповіді та дискусії на круглому столі дозволили визначити перспективи та напрямки роботи щодо включення підземного простору до туристичної сфери.

Загалом, конференція пройшла в позитивній, науковій атмосфері, що дозволило обмінятися досвідом, налагодити професійні зв’язки та спланувати подальші спільні проекти. Сподіваємося, що ця конференція започаткує традицію щорічних зустрічей, забезпечить подальшу співпрацю в міждисциплінарній сфері, сприятиме популяризації екологічної історії та долученню українських дослідників до європейської спільноти екологічних істориків.