напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Виставка робіт Андрія Пікуша «Моя петриківська стежина»

28.08.2015

27 серпня 2015 року у Запорізькому обласному художньому музеї  відкрилася виставка робіт Андрія Пікуша «Моя петриківська стежина».

Заслуженому майстру народної творчості України, лауреату премії імені Катерини Білокур, народному художнику України Андрію Андрійовичу Пікушу в жовтні цього року виповниться 65 років. Напередодні ювілею музей гостинно запросив майстра і його творчу родину – дружину Марію і сина Тараса - взяти участь у відкритті виставки, а також провести майстер-клас з петриківського розпису. 

Дивовижне петриківське видноколо з дитинства зачаровувало Андрія. З  сердечною вдячністю згадує він свого першого вчителя Василя Івановича Соколенка, патріарха сучасної Петриківки, а також наставників у Дніпропетровському державному художньому училищі, де він навчався - В. М. Шпігановича й К. С. Беркуту.

У 1970-і в Петриківці відбувалося відродження художніх виробів з дерева. У цей час Андрій Андрійович досконально вивчає традиційні місцеві форми та призабуті прийоми обробки деревини, опановує токарну справу й техніки ручної обробки дерева. В експозиції представлено широкий асортимент авторських виробів: ошатні набори зі штофами й макітрою «Святковий» (1976), «Хміль», «Калинка» (1977),  баклага «Зелена» (1988), ступки з товкачиками (1976, 1981), корячок, декоративна тарілка (1970-і)  тощо. Мов справжні перлини, яскравіють в експозиції розписи на папері: «Ескіз рушника», «Зозулі», «Квіти у вазоні», «В саду гуляла» тощо.

З 1972 року Андрій Андрійович успішно поєднує інтенсивну творчу працю з педагогічною діяльністю. Серед його кращих учнів — видатні майстрині Наталка Рибак, Марія Пікуш, Валентина Карпець, Валентина Міленко, сестри Ліна Скляр і Тетяна Пата. 1991 року А. Пікуш організував перше в Україні колективне підприємство «Центр народного мистецтва «Петриківка», сприяючи збереженню унікального осередку. Титанічна  творча  діяльність митця відзначена орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2009).     

Близько 40 персональних виставок Андрія Пікуша тріумфально пройшли в Україні, Польщі, Канаді, США. Запорізькому глядачеві випала щаслива нагода не лише побачити у повноті мистецтво видатного художника, але й зустрітися з автором, а також спробувати свої сили в петриківському розпису.