напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

В Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку, присвячену АТО.

21.08.2015
21 серпня 2015 р. напередодні свята Дня Незалежності в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка «АТО: війна за незалежність». Вона присвячена військовим діям у східних областях України, що відбуваються через безпрецедентне та зухвале втручання Росії у внутрішні справи України.

У відкритті виставки взяв участь голова облдержадміністрації Григорій Самардак. Очільник області разом з бійцем 37-го окремого мотопіхотного батальйону 93 окремої механізованої бригади Олегом Коломйцем перерізали червону стрічку.

— Ця виставка була створена для того, щоб люди не забували, що могло трапитись на запорізькій землі. Сьогодні запоріжців переповнює відчуття вдячності солдатам, які ризикують своїм життям заради того, щоб ми могли будувати європейську державу з комфортними умовами для життя наших людей. Пишаюся нашими патріотами. І напередодні Дня Незалежності, можу підкреслити, що Запоріжжя – це справний форпост, через який не пройдуть беззаконня та хаос, що наразі панують на території Донецької та Луганської областей, – підкреслив голова облдержадміністрації.

На урочистому відкритті виступили директор Запорізького обласного краєзнавчого музею Георгій Шаповалов, депутат Запорізької обласної ради, історик, професор Федір Турченко, заступник обласного військового комісара, учасник АТО Михайло Логвинов.

Основу виставки складають особисті речі учасників АТО та фрагменти озброєння від 55-ї окремої артилерійської бригади, 37-го окремого мотопіхотного батальйону 93-ї окремої механізованої бригади, 79-ї аеромобільної бригади, 25-ї гвардійської бригади транспортної авіації, в/ч Національної гвардії А3033. Особливі емоції залишає комплекс від 37-го окремого мотопіхотного батальйону підполковника О. Лобаса, який і сьогодні захищає Маріуполь. В експозиції особисті речі двох бойових товаришів – коригувальника Д. Щербака і навідника О. Макєєва, які загинули, виконуючи бойове завдання під Широкиним.
На виставці представлені фрагменти зброї та воїнської амуніції: частини корпусів снарядів «Ураган» та «Град», касета 
«Василька», фрагменти гаубиці 2А65 «Мста», протиракетні комплекси залпового вогню, протитанкові гранати, велика кількість різнокаліберних гільз, кулі та багато іншого.

Сюжетні та портретні фотографії висвітлюють події в Луганську, Донецьку та Запоріжжі напередодні війни; в найгарячіших точках фронту: в Іловайську, Дебальцевому, донецькому аеропорті, в Маріуполі та поблизу Широкиного.
 
Образ блокпосту, представлений на виставці, створює враження реального форпосту на східному рубежі Запорізької області. Тут представлені справжні експонати з реальних блокпостів області.
 
Велику колекцію експонатів зібрали наукові співробітники музею разом із волонтерами та воїнами-запоріжцями, які саме зараз боронять Україну від проросійських бандитських формувань в Донецькій та Луганській областях. Серед них заступник командира 55-ї окремої артилерійської бригади підполковник І. Немінський, полковник В. Поляков, учасники АТО В. Нефьодов, В. Зайцев, Г. Харченко, І. Ігнатенко, старшина Народної самооборони Запорізької області І. Грицаєнко та інші. Багато експонатів допомогли зібрати запорізькі волонтери Благодійного фонду «Лебедія» О. Ярошенко, Л. Мороко, О. Нестерович, О. Тимчишина.
 
Виставка стане гідним вшануванням відданості й пожертви українських воїнів, всієї запорізької громади, яка зуміла захистити місто від розгулу сепаратизму, і не лише інформує про воєнні події та воїнську відвагу, а й виховує юне покоління на прикладі героїв АТО.
 
Під час відкриття виставки відбулася презентація присвяченої війні на сході України поетичної збірки Олександра Медка «Хора». Книгу, що побачила світ завдаючи видавництву «Дике Поле», органічно доповнюють фронтові фотографії учасника АТО Данила Бондаренка.
 
На відкритті меценат, медальєр та давній друг музею Дмитро Піркл передав до фондів музею дві гравюри 1946 – 1947 років відомого графіка Олександра Пащенка. На гравюрах зображене відновлення греблі Дніпрогесу.