напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

У Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку вишитих картин Нелі Гамової

23.07.2015
23 липня 2015 р. в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка самодіяльної майстрині-вишивальниці Нелі Андріївни Гамової «Завжди перемагає любов…».

Неля Андріївна народилася в 1945 році. В важкі післявоєнні роки, коли не вистачало самого необхідного в побуті, жінки намагалися своїм рукоділлям прикрасити оселі, внести яскраві барви в сіре повсякдення. В дитинстві Неля спостерігала, як вишивали мама та бабуся і з задоволенням навчалась в них. Але присвячувати багато часу цьому захопленню не вдавалося, виконавши декілька робіт вона залишила рукоділля. У 1963 р. закінчила школу і вступила до Запорізького машинобудівного інституту, де в 1968 р. отримала диплом за спеціальністю радіомеханіка. Дівчину направили на роботу на завод «Іскра». В житті ця жінка робила все ґрунтовно – перше місце роботи стало й останнім, тут вона працювала до виходу на пенсію. Вийшла заміж, народила й виховала двох синів. Роботи завжди було багато, часу на творчість не вистачало. 

Через багато років, коли діти виросли, з’явилася можливість подорожувати. Під час перебування в Болгарії у будинку друзів Неля Андріївна побачила вишиті картини. Вона згадала дитинство, свої перші творчі спроби і відчула бажання відновити навики вишивання. Але серйозно зайнятися рукоділлям її спонукала хвороба, яка прийшла зненацька.

В такій ситуації хтось впадає у відчай, замикається в собі, шукає винних у своїх негараздах. А сім’ю Гамових біда ще більш згуртувала, 
сини знайшли спосіб відволікти матусю від сумних думок – подарували їй набір для рукоділля, який припав до душі і відкрив нові риси особистості Нелі Андріївни.

Вишивання хрестом дозволило їй поринути у світ краси, довершеності, зазирнути у найкращі куточки своєї душі, відчути потребу поділитися світлим сприйняттям світу з оточуючими. Лежачи в ліжку жінка голкою та нитками передає красу природи в різні пори року, букетів ніжних квітів, зображує затишні куточки різних міст і сіл. Окрему групу робіт складають зображення тварин і птахів. Наче живі постають вовки на фоні зимового лісу, тигр із сумним поглядом, гордовитий півень та квочка з курчатами, павич, коти – улюбленці майстрині. Їх багато, вони незалежні і наче живі лежать на диванних подушках. На вишивках яскраві казкові персонажі і навіть автомобілі. Кавові чашки і веселий кухар за роботою можуть стати прикрасою кухні самої вибагливої господині.
 
В традиціях нашого народу в горі і радощах звертатися до Бога, просити заступництва в святих. Неля Андріївна вишиває ікони – образи Пресвятої Богородиці, Святого Миколая, янголів. Ними розпочинається виставка.
 
На виставці представлено 56 робіт, що створюють відчуття радості, віри в майбутнє, оптимізму. Майстриня з великою повагою ставиться до своєї сім’ї і відзначає, що тільки завдяки підтримці з боку чоловіка і синів вона створила це свято любові і краси.