напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Відкриття виставки «Опалені війною»

08.05.2015

У Запорізькому обласному художньому музеї 07.05.2015 відкрилася виставка «Опалені війною», присвячена 70-й річниці Перемоги та 70-й річниці завершення Другої світової війни. 

Напередодні знаменної дати кожен з нас віддає данину простому українському солдату, який здолав усі тяготи воєнного лихоліття і одержав бажану перемогу над фашизмом.

На виставці «Опалені війною» представлено 67 творів живопису, графіки, скульптури 38 авторів. Це роботи українських і російських художників різних поколінь: Валентина Задорожного, Федора Манайла, Вадима Одайника, Климента Редька, Ернеста Контратовича, Федора Коновалюка, Віктора Сахненка, Ігоря Обросова, Тетяни Яблонської, Тамари Хітрової, Карпа Трохименка, Оксани Павленко, Галини Гладишевої,  Олександра Данченка, Віктора Присталенка та ін.

Твори запорізьких художників представлені в авторстві  Володимира Коробова, Миколая Лемешка, Григорія Соколенка, Анатолія Скрипки, Станіслава Шинкаренка, Григорія Гомольського, Леоніда Фащенка, Володимира Форстецького, Юрія Остапова, Наталії Коробової, Надії Близнякової, Євгена Прокофьєва.

Картину «Тривога» (1941) закарпатця Федора Манайла можна поставити епіграфом до всієї колекції. В ній концентрація живописного самовиразу, сила експресії. На полотні небо — суцільна чорна хмара, що обірвалась стіною дощу на землю, горить жовто-рожевий горизонт, і два трембітарі підняли в небо трембіти, сповіщаючи трагічну звістку.

Дух часу передають твори, зроблені митцями в роки війни. Климент Редько, працюючи в госпіталі, створив образ молодої лагідної жінки у військовій формі з букетом фіолетово-лілового бузку - «Весна. Портрет медсестри» (1943). Всю війну художник Семен Гуєцький пройшов у боях, тільки після Перемоги йому вдалося поринути у світ живопису. У воєнній формі і тілогрійці, з пензлем, з-за окулярів зосереджений погляд на глядача – «Повернення з війни. Автопортрет» (1945).

З часом зображення воєнної теми позначилося лірико-філософським осмисленням. В експозиції це роботи Вадима Одайника «Затишшя» (1970), Володимира Коробова «Здесь птицы не поют ...» (1972). Монументальними та мистецькими вартостями вирізняється полотно Валентина Задорожного «Садам цвісти» (1969-1970), яке давно увійшло в науковий обіг і золотий фонд українського малярства ХХ століття.

Пам'яті загиблим під час війни присвячені роботи Леоніда Фащенка «Безсмертники цвітуть» (1974), Антона Шепи «Квіти» (1969), Тамари Хітрової «Червоні маки» (1974). Червоний мак є традиційним українським символом, про який співалося в козацьких думах, як про символ пролитої козацької крові, адже мак проростає там, де пролилася козацька кров.

На відкритті виставки з нагоди 70-річчя Перемоги від імені облдержадміністрації привітали першого директора Запорізького обласного художнього музею, учасника війни Григорія Олександровича Соколенка та нагородили пам’ятною медаллю «70 років Перемоги –Вічна Слава Героям 1941-1945». У свою чергу сивочолий художник передав у дар Запорізькому військовому госпіталю ВЧА 3309 свою картину «Ой на горі та й женці жнуть». 

Друга світова війна пройшла через кожну українську родину. Ми вшановуємо усіх героїв, які воювали і вибороли очікувану Перемогу.