напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Відкриття археологічної виставки "Степові міста Середньовіччя"

24.04.2015
Територію сучасної Запорізької області люди населяли з найдавніших часів. Різні племена і народи залишили сліди свого перебування на цій землі. Періоду середньовіччя присвячена нова виставка Запорізького обласного краєзнавчого музею, що відкрилася 24 квітня 2015 р. у виставковій залі музею.

На виставці представлені результати роботи археологічних експедицій Інституту археології АН УРСР 1953 р., Запорізького обласного краєзнавчого музею 70 – 80-х рр. на місці розташування середньовічного міста Великі Кучугури, а також експедиції Запорізького національного університету 2008 – 2014 рр. на городищі Кінські Води.

В 1953 р. перед затопленням Великого Лугу експедиція Інституту археології АН УРСР під керівництвом В. Й. Довженка провела розкопки в урочищі Великі Кучугури на лівому березі р. Дніпра. Археологам відкрилося місто площею 10 га. В центрі були розташовані залишки найбільш важливих будівель: мечеті, резиденції правителів, бані. На значній відстані від городища було виявлено 20 великих будов з цегли, що розташовувалися на підвищеннях. Після заповнення чаші Каховського водосховища більша частина поселення опинилася під водою. Залишилися невеликі острови. Культурний шар було розмито і на поверхні опинилися монетні скарби, бронзові дзеркала, керамічні вироби, побутові предмети, прикраси. Наприкінці 70-х на початку 80-х рр. археологи Запорізького обласного краєзнавчого музею  
на одному з островів виявили фундамент багатокамерної споруди часів Тохтамиша, можливо маєток аристократа або купця.

В 1993 р. археологи музею З. Х. Попандопуло, І. Р. Тіхомолова поблизу с. Юрківки Оріхівського району відкрили залишки цегляної будівлі на кам’яному фундаменті. Серед знахідок була велика кількість глазурованих плиток з кашину. Таким чином знайшло підтвердження існування городища Кінські Води, через яке в середньовіччі проходив Великий шовковий шлях. З 2008 р. в цьому місці розпочалися планомірні археологічні дослідження експедицією Запорізького Національного Університету під керівництвом М. В. Єльникова. В роботі приймали участь вихованці громадської організації «Нова археологічна школа». На площі 1,76 га. були відкриті залишки п’яти будівель. Матеріали цих розкопок щорічно поповнюють колекцію нашого музею. 
 
Серед експонатів виставки: рідкісне селадонове блюдо, бронзові дзеркала, монети, фрагменти орнаментованого посуду, вироби середньовічних ковалів, цегла, керамічні труби для опалення і води, ганч і велика кількість фігурних кашинних плиток, що мозаїчно прикрашали споруди. Уявлення про процес розкопок і сучасний вигляд досліджуваних об’єктів дають численні фотографії. В окремій вітрині розміщені книги і журнали з публікаціями по даній темі. Всього на виставці представлено більше 150 предметів давнини.