напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Відкриття виставки «Передчуття» присвячена Революції Гідності та АТО

25.02.2015

З ініціативи творчої громадськості Запоріжжя, Запорізького міського об'єднання художників «Колорит», за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації та участі запорізьких обласних художнього та краєзнавчого музеїв минулого року було започатковано мистецький проект «Передчуття», метою якого є відображення через творчість ставлення людей мистецтва до подій 2013-2014 років – Революції Гідності та Антитерористичної операції на сході України. Результатом цього проекту стало відкриття 25.02.2015 в обласному художньому музеї виставки «Передчуття». Мистецька рефлексія до, під час і після Майдану 2013-14 рр.».

У заході взяли участь народний депутат України Ігор Артюшенко, директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко, які були безпосередніми учасниками Революції Гідності, куратор виставки Ольга Харьякова, художники, фотографи, музейщики, громадськість.

Проект «Передчуття» - це поліфонія жанрів і форм реагування на дійсність у живописі, графіці, репортажній фотографії, інсталяції, витинанці, літературних та журналістських текстах тощо. Роботи, представлені в експозиції, створювалися не тільки під час Революції Гідності і військових дій в АТО. Деякі з них створені за рік, а то й за два до цих подій. Це інтуїтивне сприйняття реальності, втілене в художні твори.

Реалії життя змушують замислитися над тим, що відбувається, шукати вихід із ситуації. Стан напруги, тривоги, руйнування - яким чином вони впливають на людину? Викликають паніку, страх, або, навпаки, змушують діяти, і подібні миті є можливостями для розвитку? Що відбувається всередині кожного, як людина реагує і «освоює» нову дійсність?

 

Разом з відвідувачами виставки відповіді на ці питання будуть шукати і художники, а це майже тридцять учасників. Художники запропонували понад 100 картин, з яких були обрані найактуальніші. Серед них широка палітра сюжетів: портрет, міський і природний пейзаж, сюжетна картина, фантасмагорія, абстракція, примітивізм, анімалістка, сатиричне осмислення дійсності. Чимало картин сповнені містичних переживань («Вона чекає світанку» Наталії Коробової, «Колесо часу» Євгена Прокоф'єва) . Деякі роботи вже отримали всеукраїнське визнання. Наприклад, портрети національних героїв, виконані Михайлом Дьяченком. Деякі твори можуть викликати у глядача суперечливі емоції: «Я не сепаратистка», «Тітушки» Віктора Лукашева тощо. Одна з картин цього художника «Вони повернуться» винесена на афішу проекту. На ній зображені традиційні персонажі українського фольклору «гуси-лебеді», які, відлітаючи на зиму в теплі краї, завжди повертаються назад, які б перешкоди не стояли на шляху. Ця картина про Героїв, які не вмирають, і тих, хто не зраджує своїй Батьківщині. На виставці також представлені репортажні фотографії Євгена Компанійченка і Бориса Дворного, які зафіксували події на київському Майдані і в Запоріжжі тощо.

Доповнюють експозицію предмети, що були привезені з київського Майдану і надані краєзнавчим музеєм. Кожен з них — свідчення людської мужності, громадянського вчинку, що мав змінити долі усього українського народу.
Творчі заходи не обмежуються однією виставкою, яка експонуватиметься до 25 березня 2015 в Запорізькому обласному художньому музеї. Крім цього, в програмі проекту «Передчуття»:

 

04.03.2015, 15.00 - Музичне вітання жінкам-волонтеркам;

11.03.2015, 15.00 - Професійний малюнок. Основи майстерності. Майстер-клас Леоніда Томіліна;

21.03.2015, 13.00 - «МАЙДАН: дистанція Словом». Літературно-драматургічний проект Літклубу 99. Підсумки;

25.03.2015, 15.00 - Закриття виставки. Обговорення творів за участю активістів Майдану і воїнів АТО.