напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Щодо демонтажу у м. Запоріжжя пам’ятника В.І. Леніну

27.11.2014


Останнім часом інтерес громадськості м. Запоріжжя та області прикуто до пам’ятників керівникам радянської держави та комуністичної партії. Широка дискусія розгорнулась навколо питання щодо демонтажу встановленого у 1964 році на пл. Леніна у м. Запоріжжя пам’ятника В.І. Леніну.

Зазначений пам’ятник є пам’яткою монументального мистецтва місцевого значення, його було внесено до Переліку пам’яток історії та культури Запорізької області рішенням виконкому Запорізької обласної ради трудящих депутатів від 10.02.1971 № 55.

Охорона об’єктів культурної спадщини є одним із пріоритетних завдань органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Відповідно до діючого пам’яткоохоронного законодавства об’єкти культурної спадщини охороняються державою. 

На території м. Запоріжжя відповідно до ст.. 3 Закону України «Про охорону культурної спадщини» спеціально уповноваженим органом охорони культурної спадщини визначено виконавчий орган Запорізької міської ради. Рішенням сесії Запорізької міської ради від 26.06.2013 № 5 «Про внесення змін до структури виконавчих органів Запорізької міської ради, загальної чисельності апарату Запорізької міської ради та її виконавчих органів, затверджених рішенням Запорізької міської ради від 18.02.2011 № 6 (зі змінами)» з 02.07.2013 у м. Запоріжжя створено орган охорони культурної спадщини – відділ охорони культурної спадщини виконавчого комітету Запорізької міської ради.

Згідно з Законом України «Про охорону культурної спадщини» демонтаж пам’ятника В.І. Леніну можливий лише після його вилучення зі списків (переліків) пам’яток історії та культури, яке здійснюється за рішенням Міністерства культури України.

Клопотання щодо вилучення зазначеної пам’ятки культурної спадщини зі списків (переліків) пам’яток історії та культури готується органом охорони культурної спадщини Запорізької міської ради і виноситься на розгляд Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини. У разі прийняття Консультативною радою рішення щодо необхідності виключення пам’ятки з Переліку відповідне клопотання направляється до Міністерства культури України.

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування» та Положення «Про робочу групу з питань міської топоніміки» (затверджено рішенням Запорізької міської ради від 24.06.2009 № 58) демонтаж пам’ятника В.І. Леніну, розташованого у м. Запоріжжя, можливо здійснити лише після вилучення його зі списків (переліків) пам’яток історії та культури, за рішенням Запорізької міської ради при погодженні з постійними депутатськими комісіями на підставі подання робочої групи з питань міської топоніміки за результатами проведеного опитування громадської думки.

Також повідомляємо, що у зв’язку з численними зверненнями громадян, громадських організацій, які надходять останнім часом, щодо існуючих на території Запорізької області пам’ятників В.І. Леніну та їх демонтажу, та з метою уникнення спроб вандалізму і загострення ситуації навколо них адміністрацією Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова» запропоновано створити на території закладу музей тоталітарної доби.