напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Щодо порядку вивезення за межі України культурних цінностей

29.07.2014

До уваги жителів та гостей м. Запоріжжя та Запорізької області Департамент культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації надає інформацію щодо порядку вивезення за межі України культурних цінностей, сувенірних виробів, предметів культурного і ужиткового призначення серійного і масового виробництва.

Відповідно до наказу Міністерства культури і мистецтв України від 22.04.2002 № 258 культурні цінності можуть бути вивезеними з території України лише за наявності відповідного дозволу, який видається на підставі експертного висновку. Видачу дозволу здійснює Міністерство культури України або його уповноважений з певною територією обслуговування. Запорізька область обслуговується уповноваженими Міністерства культури України, які знаходиться у м. Дніпропетровськ.

Порядок проведення державної експертизи культурних цінностей та розміри плати за її проведення визначені постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2003 № 1343 та наказом Міністерства культури і мистецтв України від 24.09.2004 № 594 "Про впровадження в дію постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2003 № 1343 "Про затвердження порядку проведення державної експертизи культурних цінностей та розмірів плати за її проведення”. Порядком визначено, що державна експертиза культурних цінностей проводиться лише посадовими особами Міністерства культури України, мистецтвознавцями, експертами уповноважених організацій.

Відповідно до Переліку державних установ, закладів культури, інших організацій, яким надається право проведення державної експертизи культурних цінностей (затверджено наказом Міністерства культури і мистецтв України від 15.11.2002 № 647), у Запорізькій області уповноваженими організаціями, яким надано право проведення державної експертизи культурних цінностей визначені Запорізький обласний краєзнавчий музей (археологічні, нумізматичні, філателістичні, природничі, меморіальні пам’ятки, холодна та вогнепальна зброя), Запорізький обласний художній музей (пам’ятки образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва), Запорізька обласна універсальній науковій бібліотеці ім. О.М. Горького (письмові пам’ятки), Державний архів Запорізької області (фото, кіно- (відео-), фонопамятки).

Державна експертиза музичних інструментів, заявлених до вивезення із  м. Запоріжжя та Запорізької області, проводиться Дніпропетровським музичним училищем ім. М.І. Глінки; транспортних засобів – Державтотрансом НДІ "Проект” Мінтрансу України (за згодою), Державним політехнічним музеєм при Національному технічному університеті України "КПІ” (за згодою), Державним підприємством Департаменту підводної спадщини України (на пам’ятки підводного археологічного походження).

За результатами проведеної експертизи заявнику видається експертний висновок щодо визнання об’єктів культури, заявлених до вивезення, культурною цінністю або предметом культурного призначення серійного або масового виробництва на підставі норм атрибуції та критеріїв їх художньої, історичної, етнографічної та наукової значущості.

Перелік сувенірних виробів, предметів культурного і ужиткового призначення серійного і масового виробництва, на вивезення (тимчасове вивезення) яких дозвіл не потрібен, затверджений наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22.04.2002 № 258.

Перелік сувенірних виробів, предметів культурного і ужиткового призначення серійного і масового виробництва, на вивезення (тимчасове вивезення) яких дозвіл Державної служби контролю не потрібен

1. Культурні цінності, що тимчасово ввезені в Україну, за наявності митної декларації, оформленої в установленому порядку під час ввезення (пересилання) в Україну цих цінностей.

2. Твори сучасного мистецтва, предмети народних художніх промислів, сувеніри, придбані в торговельній мережі.

3. Живопис, пластика малих форм, авторська графіка, гобелени, вироби декоративно-ужиткового мистецтва з кераміки, фарфору, фаянсу, скла, дерева, металу, текстилю та інших матеріалів, створені після 1950 року.

4. Вітчизняні та зарубіжні предмети побуту масового і серійного виробництва, створені після 1950 року, у т.ч.: меблі (окремі предмети та гарнітури); килими фабричного та ручного виготовлення, килимові та текстильні вироби різних видів; предмети костюма і деталі, які його доповнюють; посуд та інші ужиткові предмети із скла, кришталю, фарфору, фаянсу, кераміки, майоліки, дерева, пап'є-маше тощо; ювелірні вироби серійного та масового виробництва із недорогоцінних металів і напівдорогоцінних каменів; іграшки з каміння, соломки, металу, пластмаси.

5. Сучасні предмети релігійного призначення різної конфесійної належності, виготовлені друкованим способом ікони, а також хрести, лампади, підсвічники й інші предмети релігійного призначення тиражного виробництва.

6. Предмети техніки: автомобілі, мотоцикли, велосипеди та інші транспортні засоби, що не мають значної історичної цінності; годинники (наручні, підлогові, настінні і т.п.), виготовлені після 1950 року; сучасні моделі літаків, автомобілів, кораблів та інших предметів техніки; патефони та платівки (починаючи з № 285 для платівок "МОНО" і з № 739 для платівок "СТЕРЕО"), виготовлені після 1960 року. 1) Під значною історичною цінністю транспортних засобів розуміють приналежність їх видатним особам, політичним діячам, участь у видатних подіях, ексклюзивні моделі, які не були в серійному виробництві або випущені у малій кількості, або ювілейні, або випущені до 1950 року і їх кількість в Україні не більше як два екземпляри.

7. Твори друку, видані після 1945 року, у т.ч.: окремо видані твори, зібрання творів, збірки творів різних авторів, науково-популярна література, література для дітей; періодичні, нотні, картографічні, образотворчі видання, брошури, рекламні видання; видання, що вивозяться їх авторами; довідники для вступників до вищих навчальних закладів та однотомні мовні словники; сучасні репринтні та факсимільні видання; усі видання та інформація на будь-яких носіях, що відправляються державними бібліотеками, бібліотеками наукових товариств і громадських організацій, музеями відповідно до міжнародного книгообміну та міждержавного міжбібліотечного обміну; тиражована друкована графіка (репродукції, літографії, естампи, плакати, постери, афіші, календарі, листівки, конверти і т.п.), фотоальбоми і фотопродукція сувенірного призначення і т.п.

8. Музичні інструменти за наявності одного з документів: фабричний паспорт, торгова квитанція, чек, ярлик на інструменті тощо, виготовлені після 1950 року, у т.ч.: фабричні серійні вітчизняного та зарубіжного виробництва; механічні та електромузичні інструменти фабричного виробництва.

9. Знаки поштової оплати України: поштові марки й блоки, марковані поштові конверти й марковані поштові картки (художні й стандартні), видані після 1991 року.

10. Особисті нагороди у разі переїзду громадян на постійне місце проживання до інших держав при наявності орденських книжок або нагородних посвідчень 2) Вивезення громадянами, які переїжджають на постійне місце  проживання до іншої держави, нагород, що залишилися від померлих батьків, можливе за умови подання документів, що підтверджують переїзд громадян на постійне місце проживання до іншої держави, свідоцтва про смерть, орденських книжок або нагородних посвідчень та документів, що підтверджують родинні зв'язки.

11. Державні нагороди України з дорогоцінних металів та/або дорогоцінного каміння, порядок вивезення яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2001 року № 677.

12. Значки, пам'ятні знаки, настільні медалі, ювілейні та пам'ятні монети, банкноти, які не є засобом платежу (крім вітчизняних та зарубіжних монет із дорогоцінних і недорогоцінних металів, паперових грошових знаків до 1960 року включно).

За довідками щодо проведення державної експертизи об’єктів культури, у тому числі культурних цінностей, заявлених до вивезення, тимчасового вивезення та повернутих в Україну після тимчасового вивезення, та розмірів плати за її проведення, надання відповідного експертного висновку необхідно звертатися до:

Запорізького обласного краєзнавчого музею – (061)7643553;

Запорізького обласного художнього музею – (061)2336193, (061)2336553;

Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О.М. Горького – (061)7875343, komplect@zounb.zp.ua;

- щодо надання дозволу на вивіз культурних цінностей, заявлених до вивезення, тимчасового вивезення та повернутих в Україну після тимчасового вивезення з території України до Дніпропетровського обласного центру з охорони культурних цінностей – (056) 713 58 95.