напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

Народні майстри Запорізького краю

Авторські роботи майстрів декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва Запорізької області широко відомі мешканцям регіону та гостям славетного козацького краю. Вони слугують не лише сувенірною продукцією, що є візитівкою землі за Дніпровими порогами, а і традиційного національного одягу та окрасою домашнього інтер’єру.

Своїм творчим успіхам представники Запорізької школи народних майстрів засвідчують тому, що орієнтуються на вивчення сучасного стану народної творчості своєї території, відстеження певних процесів розвитку традиційної народної культури в умовах сучасності, виявлення позитивного досвіду діяльності творчих об'єднань в умовах сьогодення, а також з'ясування художньо – мистецького рівня виконавської майстерності. В цьому їм активно допомагає обласний методичний центр культури і мистецтва. Так в експозиціях представлених виставок (фото): обласна культурно – мистецька акція «Запорізькі обереги», виставка традиційного народного мистецтва «Запорізькі обереги» в рамках творчого звіту Запорізької області в м. Києві, загальнодержавна виставкова акція «Барвиста Україна» в м. Києві, виставка «Великодній ярмарок» в м. Києві майстри продемонстрували значні потенційні можливості розвитку народного мистецтва, а також досить поширену захопленість сучасними напрямками декоративно – прикладного мистецтва, підтримку й відродження традиційного мистецтва різних народів, які мешкають на теренах Запорізької області.

Станом на 01.01.2009 року в області працювало 66 гуртків, студій та любительських об'єднань. Значно збільшилась, у порівнянні з минулим роком, кількість самодіяльних художників – із 147 до 264 та майстрів декоративно – ужиткового мистецтва – із 1044 до 1534, за участю яких проведено 1335 виставок (236867 відвідувачів).

В області розвиваються майже всі напрямки декоративно – ужиткового мистецтва, але найбільш поширені: вишивка, килимарство, різьба по дереву, лозоплетіння, в'язання гачком та спицями, гончарство. Значно зросла кількість майстрів, які займаються декоративним розписом, писанкарством, виробами з бісеру. Слід відзначити, що спрямування майстрів Запорізької області досить різноманітні: естетичне, народознавче, господарче, природничо – наукове, краєзнавче, патріотичне.

Популярністю серед населення користуються презентації робіт народних умільців, персональні і тематичні виставки, фотовиставки, вечори – зустрічі в клубних вітальнях. В деяких районах практикують постійно діючі виставки в музеях, які теж користуються попитом. Всі ці події регулярно висвітлюються у місцевих засобах масової інформації. Деякі з них друкують запорізькі газети «Миг», «Запорізька правда».

Запорізькі майстри гідно презентують область не лише в Україні, а й за її межами. Їх роботи є в Канаді, Америці, Ізраїлі, Польщі, Росії, Франції.. Гордістю Запорізького краю є:

 - майстри з вишивки:
Валентина Харлова – заслужений вчитель України, керівник школи вишивки «Берегиня»;
Надія Денисюк – заслужений майстер народної творчості України, Таїсія Мазур – заслужена майстриня народної творчості;
Олександра Артем'єва;
Катерина Вашуріна - Голуб;
Людмила Войтенко;
Світлана Ігнатченко – лауреат премії імені Д. Щербаківського, Людмила Мельник, Роза Кутасевич – заслужений майстер народної творчості України, Людмила Харченко, Зінаїда Волкова, Валентина Юхименко;

- майстер з образотворчого мистецтва: Георгій Кожокар – заслужений майтер народної творчості України;

- майстер з етнографічної іграшки: Галина Павлів – заслужений майстер народної творчості України;

- майстри з гончарства: Лариса Жолудь, Віктор Нагурний, Олександр Вільчинський - заслужений майстер народної творчості України, лауреат премії ім. Д. Щербаківського;

- майстри з різьблення: Феодосій Сполітак - заслужений майстер народної творчості України, Віталій Бабенко, Василь Мендюк;

- майстриня з підлакового розпису: Лілія Куденко – майстер народної творчості;

- майстриня з соломки: Тетяна Павленко;

- майстриня з писанки – викладанки: Наталія Бабенко;

- майстриня з витинанки: Ірина Кузьменко;

- майстрині з природних матеріалів: Рита Сидоренко, Ірина Юдочкіна;

- майстер з лозоплетіння: Ігор Бірюк.

 Творять красу та активно беруть участь у обласних, Всеукраїнських, Міжнародних заходах майстри з обласного осередку національної Спілки майстрів народного мистецтва України, Запорізького міського об'єднання митців «Колорит», обласної громадської організації «Макош», творчих об'єднань «Цвіт калини», «Стежина», «Самоцвіти Запоріжжя», «Мальва», «Надія» з м. Мелітополь, «Сузір'я» з Приазовського, Малобілозерська естетична гімназія – інтернат «Дивосвіт», «Приморські візерунки» з Приморська.

За детальнішою інформацією про майстрів декоративно – прикладного та образотворчого мистецтва та виставкову діяльність області звертайтеся до ОБЛАСНОГО МЕТОДИЧНОГО ЦЕНТРУ КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВА за тел: 787-48-23, тел./факс: 787-48-21, e-mail: ocnt@rambler.ru