напишіть нам
Засновник:
Запорізька обласна державна адміністрація,
Департамент культури, туризму, національностей та релігій
Запорізький обласний туристично-інформаційний центр

«Передчуття». Мистецька рефлексія до, під час і після Майдану 2013 – 2014 рр

16.02.2015
Назва: «Передчуття». Мистецька рефлексія до, під час і після Майдану 2013 – 2014 рр.
Дата: 25 лютого - 25 березня 2015 р.

Запорізький обласний художній музей

Відкриття виставки 25 лютого 2015 р. о 15-00

Мистецький проект «Передчуття» ставить за мету здійснити огляд художніх висловлювань на тему українських буремних явищ останнього року у часовій перспективі. Роботи, представлені у експозиції, створювалися не лише під час Революції Гідності і дій в АТО. Деякі з них виникали за рік, а то й за два до цих подій. Цей інтуїтивний процес, що приніс свої плоди у вигляді мистецьких творів і подарував назву проекту.

«Передчуття» це поліфонія жанрів і форм реагування на дійсність в живописі, графіці, репортажній світлині, інсталяції, витинанці, літературних і журналістських текстах тощо. Всі вони не залишають байдужими і ставлять перед нами низку питань, зокрема: 
Стан напруги, тривоги, руйнування – яким чином вони впливають на людину? Викликають паніку, страх, або, навпаки, змушують діяти, і подібні миті є можливостями для розвитку? Що відбувається всередині кожного, як людина реагує і «освоює» нову дійсність?

Разом з відвідувачами експозиції відповіді на ці запитання будуть шукати і митці, а це майже тридцять учасників. Художники запропонували понад сотню картин, з яких були обрані найактуальніші. Серед них широка палітра засобів вираження: портрет, міський і природний пейзаж, сюжетна картина, фантасмагорія, абстракція, примітивізм, анімалістка, сатиричне осмислення дійсності… Чимало картин сповнені містичними переживаннями (скажімо «Вона чекає світанку» Наталії Коробової або «Колесо часу» Євгена Прокоф’єва). Деякі роботи вже отримали всеукраїнське визнання (як портрети національних героїв виконані Михайлом Дяченком). Якісь твори покликані провокувати глядача на суперечливі емоції, зокрема картини Віктора Лукашева «Я не сепаратистка», «Титушка» та інш. Одна з картин цього художника «Вони повернуться» винесена на афішу проекту. На ній зображені традиційні персонажі українського фольклору «гуси-лебеді», які відлітаючи на зиму до теплих країв завжди знаходять дорогу назад. Таким чином символізуючи відродження і прагнення попри усі поневіряння повертатися додому, вони оповідають про Героїв, які не вмирають і тих, хто не зраджує своєї батьківщини, які б перешкоди не стояли на їхньому шляху.

Мистецькі заходи не обмежуються самою експозицією. Впродовж усього місяця поки триватиме виставка в приміщенні Запорізького обласного художнього музею відбудеться:

1. Музичне вітання жінкам-волонтеркам. (04.03.2015 р. 15-00).
2. Професійний малюнок. Основи майстерності. Майстер-клас Леоніда Томіліна.(11.03.2015 р.15-00).
3.«МАЙДАН: дистанція Словом». Літературно-драматургійний проект Літклуба 99. Підсумки. (21.03.2015р.13-00).
4. Закриття виставки. Обговорення творів за участю активістів Майдану та воїнів АТО.(25.03.2015 р. 15-00).

Проект «Передчуття» є громадської ініціативою підтриманою кількома інституціями:

Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації,
Запорізького міського об’єднання митців «Колорит»,
Запорізького обласного художнього музею,
Запорізького обласного краєзнавчого музею.